Orzyłowski Jan oficer SB
Jan Orzyłowski s. Apolinarego i Ireny ur. 12.06.1950 r. w Świerczach, inspektor SB WUSW Siedlce, sygn. akt: IPN Lu 0347/33, zam. Świercze gm. Zbuczyn, Siedlce.
Jan Orzyłowski mieszkaniec Świercz gm. Zbuczyn i Siedlec. Funkcjonariusz MO, ZOMO i SB, komunista, członek ZSMP i PZPR. Posiada trójkę dzieci: Małgorzata ur. w 1976 r., Grzegorz ur. w 1978 r. i Joanna ur. w 1988 r.
Do Milicji Obywatelskiej wstąpił 24 września 1974 roku bez szkoły (ukończył naukę w Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 1 w Siedlcach w zawodzie tokarz, z wynikiem ogólnym dostatecznym. Służbę w pododdziale ZOMO rozpoczął w listopadzie 1975 r. po przeszkoleniu podoficerskim w szkole MO w Słupsku, brał udział w patrolach pieszych. 01.02.1976 roku został przeniesiony na stanowisko kierowcy. W 1979 roku skończył Korespondencyjne Liceum Ogólnokształcące z wynikiem ogólnym bardzo dobrym?? Z dniem 16.05.1981 roku przeszedł do Służby Bezpieczeństwa do wydziału IV (antykościelnego), gdzie jako inspektor i starszy inspektor prowadził sprawy operacyjne (w tym przeciwko wiejskiej „Solidarności”). W 1983 roku został skierowany na kurs do Świdra, gdzie ukończył studium podyplomowe Akademii Spraw Wewnętrznych
Był oficerem prowadzącym m.in. tajnych współpracowników: Henryk Anusiewicz ps. „Paweł” (SOR „Tamiza”), Wacław Bobryk ps. „Wiesiek” (SO „Plon”, SOR „Związek”, Radio Solidarność i Duszpasterstwo Rolników), Zdzisław Bronisz ps. „Tadeusz” (SO „Germania”), Bogdan Brzeziński ps. „Adam” (SO „Germania”, SOR „Fonia”), Tadeusz Antoni Cabaj ps „Hodowca” (SOS „Aktywista”, zbieranie informacji o działaczach „Solidarności” ze środowiska wiejskiego), Henryk Cielemęcki ps. „Wojtek” (SOR „Związek”, SOR „Chłopi” i SOS „Spółka”), Jerzy Gruszczyński ps. „Wojtek” (SO „Germania”), Karol Ignacy Kiliszek ps. „Ignacy” (SO „Tamiza”), Zofia Kowalczyk ps. „Wanda” (SO „Solidarność Wiejska”, „Plon” oraz „Apologia”), Sławomir Kozioł ps. „Adam” (SOS „Rozkład” i SO „Rola”). Za pozyskanie tajnych współpracowników był wielokrotnie wyróżniany nagrodami pieniężnymi, w 1982 r. i 1988 r. wyróżnił go nagrodą sam gen. Czesław Kiszczak.
W 1987 r. J. Orzyłowski ukończył studia magisterskie w Akademii Spraw Wewnętrznych. Za temat pracy magisterskiej wybrał „Działalność MO i SB w latach 1945-1948 w powiecie Mińsk Mazowiecki”. Chociaż w podstawówce i zawodówce ledwo przechodził z klasy do klasy na trójach, gdy wstąpił do SB przeszedł metamorfozę i został orłem. Choć nie jest wierzącym w Boga, ale to zapewne był cud. A może któryś z esbeków zna przyczynę przypływu tego „geniuszu”? Po studiach został skierowany do wydziału II SB (kontrwywiad). Był kierownikiem kasyna „Młodość” z siedzibą w ZPD „Karo” w Siedlcach, który był przeznaczony dla dzieci funkcjonariuszy MO i SB.
31 lipca 1990 r. został zwolniony z siedleckiej bezpieki na podstawie art. 131 ust. 1 ustawy o Urzędzie Ochrony Państwa.
opracował: Leszek Andrzejewski
Inwentarz archiwalny IPN
- IPN Lu 0347/33 t. 1 Akta personalne funkcjonariusza MO/SB: Jan Orzyłowski, imię ojca: Apolinary, ur. 12-06-1950 r. (Dokumentacja aktowa)
- IPN Lu 0347/33 t. 2 Karta uposażenia funkcjonariusza MO/SB: Jan Orzyłowski, imię ojca: Apolinary, ur. 12-06-1950 r. (Dokumentacja aktowa)
- IPN BU 2514/1643 Karta uposażenia pracownika ASW dot. Jan Orzyłowski, imię ojca: Apolinary. (Karta ewidencyjna)
- IPN BU 001834/2740 Orzyłowski Jan. Działalność MO i SB w powiecie Mińsk Mazowiecki w latach 1944 - 1948. Praca została napisana pod kierunkiem naukowym doc. dr. hab. Henryka Dominiczaka. Warszawa: Akademia Spraw Wewnętrznych Instytut Historii i Archiwistyki, 1987. (Dokumentacja aktowa, Druk zwarty)
Dokumenty:
- IPN Lu 0347/33 - Akta personalne funkcjonariusza MO/SB: Jan Orzyłowski- wybrane dokumenty dotyczące oficera SB Jana Orzyłowskiego: zdjęcia Jana Orzyłowskiego, ślubowanie funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej, rozkazy w sprawie nagród, list pochwalny Akademii Spraw Wewnętrznych. (0,5 MB)
- Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa - Jan Orzyłowski. (0,1 MB)
Źródło:
- sygn. akt: IPN Lu 0347/33
- i.pl
- ipn.gov.pl
Ten artykuł znaleziono szukając poniższych fraz:
Służba Bezpieczeństwa
- Milicja Obywatelska
- Jan Orzyłowski
- ZOMO
- oficer SB
- funkcjonariusz SB
Skomentował Zenek |
Panie Leszku nie tylko w Siedlcach tacy bohaterowie są, w Łukowie do miana tytułu człowiek roku Ziemi Łukowskiej 2022 został nominowany były funkcjonariusz SB Cezary Miazek , takich to mamy "obecnie bohaterów".