JW 1861 Bezwola

Trybuna honorowa w Bezwoli
Trybuna honorowa w Bezwoli, na której
wykonałem napis "Kwiecień miesiącem pamięci
o Katyniu". Stan na dzień 18-08-2010

Jednostka Wojskowa 1861 w Bezwoli była miejscem gdzie od 2 stycznia 1980 roku do 4 kwietnia 1982 roku odbywałem zasadniczą służbę wojskową. Czas ten przypadał na cały okres "karnawału Solidarności". Na zajęciach politycznych poruszałem zagadnienia tabu, m.in. - o Katyniu, wojny w Afganistanie, czy oczekiwania wojsk sowieckich na terenie prawobrzeżnej Warszawy na wykrwawienie się Powstania Warszawskiego.

 

W kwietniu 1981 roku w noc poprzedzającą "niezapowiadaną" wizytację generalicji z Warszawy, wykonałem napis na trybunie honorowej "Kwiecień miesiącem pamięci o Katyniu". Zrobiła się z tego wielka afera. W śledztwo zaangażowano Prokuraturę Wojskową z Warszawy. Sprawców nie wykryto ;).

Stan wojenny

Z kolegami z kompani.
Z kolegami z kompani - wrzesień 1981 r.
Niestety, chustę trzeba było odłożyć na pół roku.

Mój pobór miał wyjść do rezerwy w październiku 1981 roku. Służbę tę przedłużono najpierw o dwa miesiące, a następnie w grudniu 1981 r. - na podstawie dekretu o stanie wojennym - na czas nieokreślony. 12 grudnia otrzymałem jeszcze ostatnią przepustkę. 13 od rana w telewizji powtarzano komunikaty Jaruzelskiego a ja się zastanawiałem co zrobić czy wracać do jednostki czy nie. Dezercja w czasie wojny oznaczałaby dla mnie ukrywanie się w lesie. Postanowiłem wrócić do jednostki. Tam już oczekiwali na mnie. WSW przewiozło mnie do aresztu w Marysinie k. Radzynia Podlaskiego. Powodu zatrzymania mi nie podali, mogłem się tylko domyślać, że podpadłem im swoim zachowaniem tj. aktywnością na zajęciach politycznych i napisem na trybunie honorowej. W areszcie odsiedziałem tydzień. Po powrocie do jednostki dowódca mojej jednostki wydał polecenie, żeby mi nie wydawano broni. Skończyło się to tym, że jak moja jednostka kompania pełniła wartę to mnie odsyłano do kuchni. Do końca służby nie otrzymałem już broni do ręki. Do rezerwy przeszedłem 2 kwietnia 1982 roku. Pół roku po przewidzianym terminie powrotu do cywila.


 

Niestety nie posiadam dokumentów z tamtego okresu. Mimo licznych poszukiwań nie udało mi się natrafić na żaden trop. Wszystkie wskazówki prowadzą do IPN i... ślad się urywa. Czekam na otworzenie zbioru zastrzeżonego IPN.

Jeżeli ktoś natrafił na takie dokumenty, lub wie gdzie lub jak można je znaleźć, oraz jeśli ktoś był zatrzymany 13 grudnia 1981 roku będąc żołnierzem z poboru lub zna taką osobę, proszę o kontakt .


Ten artykuł znaleziono szukając poniższych fraz:

Bezwola Jednostka Wojskowa

  • Skład Bezwola
  • koledzy z wojska
  • jak znaleźć kolegów z wojska
  • zasadnicza służba wojskowa w PRL
  • jw Bezwola

Skomentował Mirosław Kusibab |

Byłem tam 1984 też u kify

Skomentował roman |

Ja tam przybyłem we wrześniu 1981 a w styczniu 1983 kifa zamknął mnie i trzech kolegów

Prosimy dodać 2 i 9.

Ten artykuł znaleziono szukając poniższych fraz:

jednostka wojskowa bezwola

  • bezwola
  • koledzy z wojska
  • bezwola jednostka wojskowa
  • jednostka wojskowa
  • jw bezwola