Katyń... ocalić od zapomnienia
Głównym celem programu „Katyń... ocalić od zapomnienia" jest upamiętnienie ofiar Zbrodni Katyńskiej wymordowanych przez NKWD na rozkaz Stalina poprzez posadzenie 21.857 Dębów Pamięci i zagwarantowanie im zbiorowej, pokoleniowej pamięci. Każde z drzew będzie upamiętniało jedną zamordowaną osobę z listy katyńskiej która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie, według zasady jeden Dąb to jedno nazwisko, stanie się swoistym żywym pomnikiem.
Program „Katyń... ocalić od zapomnienia" stwarza wspaniałą okazję do zaszczepienia młodemu pokoleniu pamięci o tragicznej historii wojny, widzianej przez pryzmat losów konkretnego człowieka i jego najbliższych.
Mottem Programu są słowa Jana Pawła II:
„Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu Prawdy, która go przerasta, ale która równocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie”.
W ramach programu „Katyń... ocalić od zapomnienia" dnia 13 kwietnia 2010r. przy Hoteliku w Siedlcach odbyła się uroczystość posadzenia i poświęcenia Dębu Pamięci upamiętniającego jedną z ofiar Zbrodni Katyńskiej, Władysława Koślacza - Sekretarza Sądu Okręgowego w Siedlcach zamordowanego strzałem w tył głowy przez NKWD w Twerze w 1940 roku.
"Tam na nieludzkiej ziemi, zabito wiarę, nadzieję, miłość. Jednym strzałem w tył głowy". - ojciec Józef Joniec
Uroczystość posadzenia Dębu Pamięci
Uczczenie minutą ciszy tych, którzy 10 kwietnia 2010 roku dołączyli do ofiar Katynia.
- Leszek Andrzejewski
W sobotę historia zatoczyła koło. Ponownie ziemia przesiąknięta krwią najlepszych Synów Polski zebrała żniwo. Pod Smoleńskiem zginął Kwiat Narodu Polskiego. Ludzie dla których niepodległa i suwerenna Polska była najwyższą wartością. Wśród tych wspaniałych Polaków, którzy zginęli byli między innymi Prezydent Lech Kaczyński który podjął się trudnego zadania budowy IV Rzeczpospolitej, Prezydent Ryszard Kaczorowski, który miał nie mniej trudną misję utrzymania namiastki Wolnej Polski, Anna Walentynowicz – legenda Solidarności, od której zaczął się ten wielki zryw narodowy i nie dała go zdławić w zarodku, czy o. Józef Joniec prezes Stowarzyszenia Parafiada, twórca programu Katyń… ocalić od zapomnienia.
Pozostawili po sobie wspaniałe dziedzictwo które będzie żyć wiecznie. Oddajmy cześć minutą ciszy tym, którzy 10 kwietnia 2010 roku dołączyli do ofiar Katynia.
Artykuły powiązane tematycznie:
Ten artykuł znaleziono szukając poniższych fraz:
Ocalić od zapomnienia
- Katyń 1940
- Katyń ocalić od zapomnienia
- Miejsca pamięci
- Ofiary Katynia
- Katyń strzał w tył głowy