Siedlce 1990-2012

Obalenie pomnika hańby

Siedlce 29 czerwca 1996 roku

Obalenie pomnika hańby - symbolu sowieckiej okupacji

Nieoficjalnie jeszcze przed Sierpniem 80 ludzie z antykomunistycznej opozycji smarowali pomnik wdzięczności Armii Czerwonej czym popadło. Trzy razy radni z prawicy stawiali sprawę pod głosowanie na sesji Rady Miasta. Dwa razy "wdzięczni" przegłosowywali ich paroma głosami. W końcu wygrali.

Wydałem polecenie obalenia pomnika. Naciągnięto liny pomnik drgnął, lekko się pochylił, dwie metalowe szyny pękły i pomnik z hukiem runął na ziemię w idealnie zamierzonym kierunku. Żołnierze padli "na pysk". Po tylu latach bolszewia padła na kolana, aż zatrzęsło ziemią, wzbijając tumany kurzu. Pomnik hańby - symbol sowieckiej okupacji na zawsze zniknął z panoramy miasta Siedlce.

Więcej...

Pogrzeb Jana Pawła II

Watykan 8 kwietnia 2005 roku

Pogrzeb Jana Pawła II
Pogrzeb Jana Pawła II

Pogrzeb Jana Pawła II odbył się w Watykanie w piątek 8 kwietnia 2005, sześć dni po śmierci papieża. Pogrzeb był jednym z największych, o ile nie największym zgromadzeniem chrześcijan w historii świata i największym z dotychczasowych pogrzebów znanych w historii świata. Na ceremonię przybyło do Rzymu ponad 4 miliony ludzi, w tym wielu Polaków. Ponadto w wielu krajach świata odbyły się lokalne uroczystości żałobne.

Więcej...


Precz z ZOMO i SB

Siedlce 22 lutego 2007 roku


Dokumenty:

Artykuły w prasie lokalnej

 

Transparenty były wykorzystywane jeszcze w innych manifestacjach m.in.

  1. w manifestacji w obronie wolnosci slowa (2007.12.13)
  2. na spotkaniu z Jarosławem Kaczyńskim w Siedlcach (2008.03.17)

Wóz Drzymały

Siedlce kwiecień 2008 roku


Dokumenty:

  • Protokół kontroli Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej w Warszawie z dnia 27.06.2007r. (1,8 MB)

    nr akt kontroli DS-42-152/06

Dokumenty dotyczące sprawy o używanie nazwy "hotelik"

Artykuły w prasie lokalnej

  • Życie Siedleckie - Wóz Drzymały przy siedleckiej ulicy! (0,4 MB)

    nr 17/2008 str. 7 z 25 kwietnia 2008 roku i nr 18/2008 str. 7 z dnia 2 maja 2008 roku

 

Katyń... ocalić od zapomnienia

Siedlce 13 kwietnia 2010 roku

Uroczystość posadzenia i poświęcenia Dębu Pamięci.

W ramach programu „Katyń... ocalić od zapomnienia" dnia 13 kwietnia 2010r. przy Hoteliku w Siedlcach odbyła się uroczystość posadzenia i poświęcenia Dębu Pamięci upamiętniającego jedną z ofiar Zbrodni Katyńskiej, Władysława Koślacza - Sekretarza Sądu Okręgowego w Siedlcach zamordowanego strzałem w tył głowy przez NKWD w Twerze w 1940 roku.

Więcej...

Pogrzeb śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Kraków 18 kwietnia 2010 roku


Pogrzeb śp. Lecha Kaczyńskiego

Nagła i tragiczna śmierć prezydenta Lecha Kaczyńskiego wraz z małżonką wstrząsnęły całym narodem oraz odbiły się szerokim echem na arenie międzynarodowej. Głowy Niemiec, Anglii, USA oraz wielu innych krajów składały Polakom najszczersze kondolencje z powodu tragedii, jaka miała miejsce w Smoleńsku, telewizje z całego świata jednogłośnie uznały tę katastrofę za wydarzenie dnia, o którym mówiono od rana do wieczora, natomiast w Polsce ogłoszono żałobę narodową, aby godnie oddać cześć zarówno parze prezydenckiej jak i wszystkim zmarłym.

Beatyfikacja śp. księdza Jerzego Popiełuszki

To najbardziej oczekiwana, obok Jana Pawła II, beatyfikacja Polaka. Ksiądz Jerzy Popiełuszko, duszpasterz ludzi pracy zabity przez SB, został w niedzielę 6. czerwca - w dniu Święta Dziękczynienia - ogłoszony błogosławionym. Msza beatyfikacyjna odbyła się na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Poprowadził ją abp Amato. Mszę koncelebrowało ok. 100 biskupów i 1,6 tys. kapłanów. W uroczystości wzięło udział ok. 140 tys. pielgrzymów z całej Polski. Następnie procesja z relikwiami ks. Jerzego przeszła do Centrum Opatrzności Bożej.

Beatyfikacja Papierza Polaka Jana Pawła II
Beatyfikacja Papierza Polaka Jana Pawła II

1 maja 2011 nastąpiła beatyfikacja Jana Pawła II podczas uroczystej Mszy Świętej na placu św. Piotra w Rzymie. Nabożeństwo prowadził papież Benedykt XVI, uroczystą mszę koncelebrowało kilka tysięcy kardynałów, arcybiskupów i biskupów z całego świata.

Więcej...

Andrzej Gwiazda w Hoteliku

Siedlce 10/11 grudnia 2012 roku

Andrzej Gwiazda i Joanna Duda-Gwiazda przed Hotelikiem
Andrzej Gwiazda i Joanna Duda-Gwiazda przed Hotelikiem

W dniach 10/11 grudnia 2012 roku miałem zaszczyt gościć legendy Solidarności, założycieli Wolnych Związków Zawodowych - Joannę Duda-Gwiazdę i Andrzeja Gwiazdę. Państwo Gwiazdowie przybyli do Siedlec na organizowane przez Fundację Gazety Podlaskiej spotkanie okolicznościowe pt. "Polskie Grudnie, 1970-1981".

Więcej...


Ten artykuł znaleziono szukając poniższych fraz:

zomo

życie siedleckie
wóz drzymały
siedlce
pogrzeb lecha kaczyńskiego
pogrzeb jana pawła ii

 

Prosimy obliczyć 2 plus 2.