Andrzej Gwiazda w Hoteliku

Siedlce 10/11 grudnia 2012 roku

Joanna Duda-Gwiazda i Andrzej Gwiazda przed Hotelikiem
Legendy Solidarności, Andrzej Gwiazda i Joanna Duda-Gwiazda przed Hotelikiem

W dniach 10/11 grudnia 2012 roku miałem zaszczyt gościć legendy Solidarności, założycieli Wolnych Związków Zawodowych - Joannę Duda-Gwiazdę i Andrzeja Gwiazdę. Państwo Gwiazdowie przybyli do Siedlec na organizowane przez Fundację Gazety Podlaskiej spotkanie okolicznościowe pt. "Polskie Grudnie, 1970-1981".

Andrzej Gwiazda kawaler Orderu Orła Białego. Brał udział w wydarzeniach marcowych w 1968, oraz grudniowych w 1970. Był jednym z przywódców strajku w 1980 roku. Od 1976 roku współpracował z KOR. Od 1 maja 1978 roku był członkiem Komitetu Założycielskiego Wolnych Związków Zawodowych na Wybrzeżu. W sierpniu 1980 r. został członkiem Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej. Był współzałożycielem „Solidarności” i współautorem słynnych 21 postulatów. W czasie stanu wojennego był internowany. Aresztowany m. in. pod zarzutem „próby obalenia ustroju”. Ostatecznie zwolniony 15 maja 1985 r. Należy do głównych oponentów Lecha Wałęsy, którego uznaje za zdrajcę „ideałów sierpniowych” i agenta SB.

Joanna Duda-Gwiazda dama Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski. Od 1962 do 1968 należała do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Następnie działała w opozycji demokratycznej. Od 1978 działała w Wolnych Związkach Zawodowych Wybrzeża. Redaktorka pisma „Robotnik Wybrzeża”. W sierpniu 1980 uczestniczyła w strajku w Stoczni Gdańskiej. Była współautorką 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Po powstaniu „Solidarności” zasiadała w Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej i była jego rzecznikiem prasowym. W latach 1980-1981 była członkinią gdańskiego Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność”. 13 Grudnia 1981 roku została internowana. Należała do przeciwników Okrągłego Stołu.

Joanna i Andrzej Gwiazdowie wraz z Anną Walentynowicz uratowali strajk w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r., przeciwstawiając się Lechowi Wałęsie, który zawarł porozumienie płacowe i wycofał się z większości pozostałych postulatów.

 


Ten artykuł znaleziono szukając poniższych fraz:

Gwiazda Andrzej

  • Andrzej Gwiazda
  • Joanna Duda Gwiazda
  • Gwiazda Solidarność
  • państwo Gwiazdowie
  • Joanna Gwiazda

Prosimy obliczyć 8 plus 5.