Pogrzeb Marianny Popiełuszko

Suchowola 23 listopada 2013 roku


We wtorek 19 listopada zmarła Marianna Popiełuszko, mama błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszko, bestialsko zamordowanego przez oprawców z SB w 1984 r.

W sobotę 23 listopada 2013 roku odbyły się uroczystości pogrzebowe w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli. Mszy Św. przewodniczył abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki, który także wygłosił homilię. W uroczystościach pogrzebowych oprócz Rodziny zmarłej Marianny wzięli udział m.in. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, arcybiskup senior Stanisław Szymecki oraz trzej biskupi. Obecny był Piotr Duda oraz NSZZ "Solidarność" z całego kraju, a listy kondolencyjne złożyli m.in. papież Franciszek, kard. Stanisław Dziwisz i prymas Polski abp Józef Michalik.

Marianna Popiełuszko spoczęła na cmentarzu w Suchowoli w rodzinnym grobowcu.


Marianna Popiełuszko w 2006 r. została odznaczona przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej.

W 2012 r. Krajowy Zjazd Delegatów obradujący w Kielcach nadał jej tytuł "Zasłużony dla NSZZ Solidarność".

W czerwcu 2013 r. Marianna Popiełuszko odebrała w Toruniu tytuł honorowego obywatela województwa kujawsko-pomorskiego - regionu związanego z miejscem męczeńskiej śmierci księdza Popiełuszki.

 


Ten artykuł znaleziono szukając poniższych fraz:

  • marianna popiełuszko

  • pogrzeb marianny popiełuszko
  • zdjęcia z pogrzebu marianny popiełuszko
  • stanisław szymecki
  • pogrzeb popiełuszki
  • popiełuszko marianna
Prosimy dodać 3 i 8.