Zbigniew Romaszewski
Senator Zbigniew Jan Romaszewski - był działaczem Komitetu Obrony Robotników i Solidarności. Wraz z żoną Zofią prowadził Biuro Interwencyjne KSS KOR, niosące ofiarom bezprawia pomoc prawną i materialną. Współorganizował podziemne "Radio Solidarność". Był więziony od 1982 r. do 1984 r., sądzony w procesach twórców "Radia Solidarność" i KSS KOR.
Odznaczony Orderem Orła Białego, honorowy obywatel Warszawy.
Pogrzeb Zbigniewa Romaszewskiego
Warszawa 20 lutego 2014 roku.
![Pogrzeb Zbigniewa Romaszewskiego](https://andrzejewski.siedlce.pl/assets/images/4/zbigniew-romaszewski-01-cd70f0ed.jpg)
13 lutego zmarł senator Zbigniew Romaszewski - legenda opozycji antykomunistycznej, wieloletni senator.
W czwartek 20 lutego 2014 roku odbyły się uroczystości pogrzebowe. Pogrzeb Zbigniewa Romaszewskiego miał charakter państwowy. Msza żałobna rozpoczęła się o godzinie 13.00 w warszawskiej archikatedrze św. Jana. Trumna z ciałem Zbigniewa Romaszewskiego pokryta była biało-czerwoną flagą. Straż honorową wokół trumny pełniła straż marszałkowska. Mszy żałobnej w warszawskiej archikatedrze przewodniczył bp Rafał Markowski; kazanie wygłosił ks. prałat Jan Sikorski.
Zmarłego Zbigniewa Romaszewskiego żegnał Jarosław Kaczyński, którego przemówienie zebrani w bazylice przyjęli gromkimi brawami.
"Romaszewski był człowiekiem czynu. To był człowiek, który zapominał o swoich pożytkach i pracował dla Polski. Pracował zawsze jako ktoś niezależny, można powiedzieć w jakimś sensie oddzielny, ale w najlepszym tego słowa znaczeniu" - podkreślił prezes PiS.
Zbigniew Romaszewski został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.
Rondo im. Zbigniewa Romaszewskiego
Siedlce 31 sierpnia 2016 roku.
![Rondo im. Zbigniewa Romaszewskiego](https://andrzejewski.siedlce.pl/assets/images/5/rondo-romaszewskiego-17477f22.jpg)
W 36. rocznicę Porozumień Sierpniowych Rada Miasta Siedlce postanowiła uhonorować Zbigniewa Romaszewskiego, legendy KOR i Solidarności nadaniem jego imieniem rondu u zbiegu ulic: Ziuty Buczyńskiej i Torowej w Siedlcach.
Zbigniew Romaszewski czynnie wspomagał siedlecką opozycję, pomagał w organizacji tworzenia podziemnego "Radia Solidarność" w Siedlcach.
Zbigniew Jan Romaszewski, prawy człowiek, zawsze gotowy do pomocy innym. Legenda opozycji w PRL, w III RP polityk autonomiczny - chodzący własnymi ścieżkami. Był wielkim polskim patriotą i oddanym działaczem społecznym, który poświęcił znaczną część swego życia walce o suwerenność i niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej oraz zmaganiom przeciwko niesprawiedliwości społecznej i wykluczeniu znacznych grup Polaków.
Zbigniew Romaszewski był częstym gościem w Siedlcach i wiele z jego działań wprost związanych było z naszym miastem i dotyczyło jego mieszkańców.
Uznajemy za właściwe i konieczne uhonorowanie jego imieniem nowego ronda w Siedlcach jako wyraz hołdu i wdzięczności za wysiłek i poświęcenie włożone przez Zbigniewa Romaszewskiego w działania naprawy Rzeczpospolitej, Polaków i siedlczan.
czytamy w uzasadnieniu do Uchwały Rady Miasta Siedlce.
Artykuły powiązane
Ten artykuł znaleziono szukając poniższych fraz:
-
zbigniew romaszewski
- rondo romaszewskiego siedlce
- zofia romaszewska
- romaszewski zbigniew
- romaszewski
- senator romaszewski