Andrzej Duda w Siedlcach

Siedlce 11 lutego 2017 roku

Spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z mieszkańcami Siedlec
Spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z mieszkańcami Siedlec

11 lutego 2017r. w Siedlcach gościł Prezydent RP Andrzej Duda. Prezydent wziął udział w uroczystościach związanych z trzecią rocznicą śmierci Senatora Zbigniewa Romaszewskiego. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 9:30 Mszą Św. w kościele katedralnym p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP, pod przewodnictwem biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdy. Wzięli w niej udział jego żona Zofia i córka Agnieszka wraz z mężem, przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, przedstawiciele władz samorządowych Siedlec oraz byli działacze opozycji antykomunistycznej z okresu stanu wojennego.

W homilii biskup Gurda zwrócił uwagę, że Zbigniew Romaszewski nie patrząc na grożące mu niebezpieczeństwo, ryzykując zdrowie, karierę i bezpieczeństwo swoje oraz rodziny, upominał się o sprawiedliwość społeczną.

Dzisiaj za odważną postawę i później za obronę wartości członkowie siedleckiej Solidarności chcą upamiętnić osobę i dzieło śp. Zbigniewa Romaszewskiego. To piękny gest wdzięczności i pamięć - podkreślił biskup.

Po mszy ok. godz. 11.15 z udziałem Prezydenta Polski Andrzeja Dudy dokonano oficjalnego nadania nazwy rondu u zbiegu ulic Torowej i Ziuty Buczyńskiej oraz odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą senatorowi Zbigniewowi Romaszewskiemu. Inicjatorami pomysłu uczczenia śp. Senatora Zbigniewa Romaszewskiego, poprzez nadaniu jego imieniem rondu przy moście łukowskim w Siedlcach, są lokalni działacze opozycji z lat '80.

Bardzo dziękuję za ten gest pamięci, jakim jest nadanie temu rondu imienia pana marszałka Zbigniewa Romaszewskiego. Dziękuję za to, że wśród – jak podkreślał to przed momentem Pan Prezydent – wielkich postaci naszej historii upamiętnionych w różnych miejscach tutaj, w Siedlcach, tablicami, pomnikami, rondami, obok pomnika Lecha Kaczyńskiego, tu, w tym mieście, będzie także rondo imienia Marszałka Zbigniewa Romaszewskiego. Człowieka wolności, człowieka sprawiedliwości, człowieka godności i wielkiej prawości. Człowieka, który od swoich zupełnie młodych lat ‒ od lat 60., gdy było to naprawdę niebezpieczne ‒ czynnie walczył o prawa człowieka, o godność człowieka, o elementarną sprawiedliwość. - powiedział Prezydent RP Andrzej Duda.

Tamte wydarzenia były swoistą cezurą w życiu pana marszałka Zbigniewa Romaszewskiego, w życiu państwa Romaszewskich. Wtedy właśnie włączyli się w działalność Komitetu Obrony Robotników, który był w zasadzie pierwszą w naszym kraju organizacją otwarcie walczącą o podstawowe prawa człowieka ‒ człowieka pracy, robotnika – w sposób zorganizowany, w sposób otwarty, w sposób zdecydowany, z dążeniem do legalności. Potem przez lata państwo Romaszewscy prowadzili biuro interwencyjne KSS „KOR”, potem zakładali Solidarność, a potem w 1982 roku pan Zbigniew Romaszewski znalazł się w więzieniu z czteroletnim wyrokiem, z którego odbył prawie dwa lata do amnestii. Zakładali Radio Solidarność, nigdy nie ustawali – żadne represje nie były w stanie zniechęcić pana marszałka Zbigniewa Romaszewskiego i jego żony do tego, aby prowadzić działalność dla człowieka, dla robotnika, dla obywatela! A patrząc dalekosiężnie – dla wolnej, suwerennej, niepodległej Polski. Bo przecież o to chodziło ‒ bo oni dobrze wiedzieli, że tylko w takiej Polsce wolność i sprawiedliwość będą mogły być prawdziwe! I także potem – przy Okrągłym Stole i w latach 90., i później, gdy przez ponad 20 lat Pan Marszałek pracował w Senacie, cały czas miał to samo dążenie i cały czas o to samo walczył ‒ był pod tym względem absolutnie niestrudzony. - podkreślił znaczenie walki państwa Romaszewskich o wolność w czasach PRL-u.

Otwarcie ronda im. Zbigniewa Romaszewskiego

 

 

Po odsłonięciu pamiątkowej tablicy i poświęceniu ronda przez biskupa Kazimierza Gurdę, prezydent spotkał się z mieszkańcami.

Ostatnim punktem wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Siedlcach było złożenie kwiatów pod pomnikiem Lecha Kaczyńskiego.

 

Artykuły powiązane


Ten artykuł znaleziono szukając poniższych fraz:

  • prezydent siedlec

  • andrzej duda w siedlcach
  • siedlce pomnik kaczyńskiego
  • prezydent w siedlcach
  • pomnik kaczyńskiego siedlce
  • prezydent rp andrzej duda

Komentarze


Prosimy dodać 2 i 3.