Matki Niepokornych

Warszawa 25 maja 2017 roku

W przeddzień Dnia Matki, 25 maja 2017 w Warszawie odbyły się uroczystości mające na celu uhonorowanie matek działaczy niepodległościowych walczących z totalitarnym reżimem komunistycznym.

Jest to hołd oddany matkom, które nie zawsze stały w pierwszym szeregu, często niedocenione i stojące w cieniu swoich dzieci, ale które nie mniej, a w wielu przypadkach bardziej doświadczyły represji ze strony komunistycznego reżimu z powodu działalności swoich pociech.

Wystawa „Matki Niepokornych”

Wystawa Matki Niepokornych

Uroczyste otwarcie wystawy plenerowej nastąpiło o godzinie 14:00 przed budynkiem Stowarzyszenia Wspólnota Polska na Krakowskim Przedmieściu 64 w Warszawie. Wystawa przybliża wydarzenia lat 80. XX wieku, przedstawia sylwetki 20 matek opozycjonistów niepodległościowego podziemia.

Ideą wystawy jest przypomnienie o ogromnym wkładzie kobiet w walce z komunistycznym reżimem — mówił jeden z pomysłodawców ekspozycji Wojciech Starzyński, prezes Fundacji „Rodzice Szkole”. — Nasza historia pełna jest walk zbrojnych, co spowodowało, że bohaterami są głównie mężczyźni walczący z bronią w ręku. Dlatego warto pokazać matki, kobiety, które zawsze były w cieniu, a które miały duży wpływ na postawy mężczyzn — wyjaśnia Wojciech Starzyński.

Album „Matki Niepokornych”

 

Matki Niepokornych

W trakcie spotkania z Matkami Niepokornych, zaprezentowany został album „Matki Niepokornych”.

Zawiera on wywiady i biogramy z 20 matkami, których dzieci w latach 80. XX wieku aktywnie angażowały się w walkę z reżimem dyktatury komunistycznej. Pięknym uzupełnieniem są aktualne i te z sprzed 30 lat portrety bohaterek. Album pokazuje kim byli jego bohaterowie w latach 80. ubiegłego wieku oraz kim są dziś. Autorami wywiadów są Anna Eliza Wasilewska — historyk archiwista oraz dziennikarze: Wojciech Mucha i Jacek Liziniewicz. Autorem portretów dziennikarz i fotograf — Konrad Falęcki.

 

„Jak będzie pani tak gadać, to pani syna nigdy nie zobaczy”. Kiedy on mi to powiedział, zerwałam się na nogi, rozłożyłam ręce i zaczęłam krzyczeć: „Ty skurczybyku jeden z drugim, te pagony to masz rosyjskie! Strzelaj! Masz broń, to strzelaj! Zabiliście jednego syna, tak jak w Katyniu. Drugi w wojsku, nie wiadomo czy żyje. Strzelaj!” — zalałam się łzami, a oni wszyscy powychodzili i zostawili mnie samą w pokoju.

Fragment wspomnień jednej z bohaterek albumu — Krystyny Andrzejewskiej

Koncert „Matki Niepokornych”

O godz. 19:00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbył się koncert „Matki Niepokornych” stanowiący hołd dla wszystkich polskich matek oparty na musicalu „Kolęda nocka” autorstwa Wojciecha Trzcińskiego.

W spektaklu swoje utwory zaprezentowali: Krystyna Prońko, Katarzyna Wilk, Maciej Miecznikowski oraz Piotr Machalica. Artystom towarzyszył zespół i chór Trzecia Godzina Dnia pod dyrekcją Piotra Nazaruka.

„Tym matkom, które wychowały ludzi potrafiących się poświęcić idei, należy się ogromny szacunek. I to one są główną osią dla koncertu” — wyjaśnia Wojciech Trzciński, kompozytor, muzyk, dyrygent, aranżer i producent wydarzenia.

Krystyna Prońko - Psalm stojących w kolejce

Fragment koncertu „Matki Niepokornych”.

 

 


Ten artykuł znaleziono szukając poniższych fraz:

jacek liziniewicz

krystyna prońko psalm stojących w kolejce
wojciech starzyński
matki niepokornych
konrad falęcki
eliza wasilewska

 

Komentarze


Prosimy obliczyć 4 plus 6.