Folwark Zwierzęcy - George Orwell

"Folwark zwierzęcy" George Orwell - książka o władzy i manipulacji społeczeństwem.
Okładka książki „Folwark Zwierzęcy”
autor: George Orwell [Eric A. Blair]
wyd.: Rekontra

autor: George Orwell [pseud.] - właśc. Eric Arthur Blair

opracowali i narysowali: Maciek Biały [pseud.] - właśc. Robert Śnieciński i Karol Blue [pseud.] - właśc. Fernando Molina

wydawnictwo: Rekontra

miejsce wydania: Warszawa

rok wydania: 1985

ilość stron: 44

wymiary: A4 (210×297)

 

„Folwark zwierzęcy” autorstwa George'a Orwella to powieść, która w sposób niezwykle przystępny i jednocześnie głęboki przedstawia mechanizmy władzy i manipulacji społeczeństwem. Orwell w mistrzowski sposób wykorzystuje alegorię, przekształcając zwierzęta zamieszkujące folwark w postacie polityczne i społeczne. Każde zwierzę reprezentuje konkretne grupy społeczne, a ich działania i losy ukazują, jak władza może prowadzić do korupcji, ucisku i niewolnictwa.

Głównym przesłaniem powieści jest ostrzeżenie przed totalitaryzmem i nieodpowiednią władzą. Orwell doskonale ukazuje, jak obietnice o równości, sprawiedliwości i wolności mogą zostać wykorzystane do manipulacji i uzyskania absolutnej kontroli nad społeczeństwem. Przez pryzmat historii folwarku, autor pokazuje, jak stopniowo dochodzi do przejęcia władzy przez grupę przywódców, którzy z czasem stają się tyranami i wykorzystują swoją pozycję dla własnych korzyści.

Ważnym elementem powieści jest również ukazanie roli propagandy i manipulacji informacją. Przywódcy folwarku, zwłaszcza świnie, wykorzystują retorykę i propagandę, aby przekonać pozostałe zwierzęta do swojej wizji i działań. Orwell pokazuje, jak łatwo można manipulować społeczeństwem, wpływając na ich emocje i wywołując w nich strach i niepewność.

„Folwark zwierzęcy” jest nie tylko krytyką rządu sowieckiego, ale również ostrzeżeniem przed każdym totalitaryzmem. Powieść ukazuje, jak łatwo można utracić wolność i godność, gdy oddaje się władzę w ręce osób, które nie mają dobrych intencji i nie dbają o dobro społeczeństwa. Orwell pokazuje, że władza może prowadzić do degradacji moralnej i etycznej, a także do utraty wartości, które są dla nas ważne. Jednym z najważniejszych wątków powieści jest walka o wolność i godność. Zwierzęta na folwarku zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, że są wykorzystywane i uciskane przez przywódców, którzy nie dbają o ich dobro. Postanawiają więc powstać przeciwko nim i walczyć o swoje prawa. Ta walka jest trudna i pełna przeszkód, ale zwierzęta nie poddają się i dążą do celu. Orwell pokazuje, że walka o wolność i godność jest trudna, ale niezwykle ważna. Bez niej nie ma możliwości rozwoju i postępu społecznego. Powieść „Folwark zwierzęcy” jest więc nie tylko ostrzeżeniem przed totalitaryzmem, ale również manifestem wolności i godności, które są dla nas niezwykle ważne.

„Folwark zwierzęcy” do 1989 r. był w Polsce objęty cenzurą.

Arcydzieło. Jedna z najgłośniejszych, obok „Roku 1984” powieści George’a Orwella.

Książka obowiązkowa nie tylko dla tych którzy lubią czytać, ale dla każdego człowieka.

 

Wybrane fragmenty książki „Folwark zwierzęcy” George'a Orwella

Towarzysze! Chcę wierzyć, że nie wyobrażacie sobie, że my świnie powodujemy się tu samolubstwem lub, że rościmy sobie prawo do przywilejów. Wiele spośród nas nie znosi mleka ani jabłek. Nie gustuję w nich sam. Zabierając te produkty mieliśmy na celu jedynie ochronę własnego zdrowia. Zostało to naukowo stwierdzone, towarzysze, że zawierają one substancje potrzebne do dobrego samopoczucia świń. My, świnie, jesteśmy pracownikami umysłowymi. Całe kierownictwo folwarku i jego organizacja spoczywa na naszych barkach. Dniami i nocami jesteśmy na straży waszego bezpieczeństwa. to przez wzgląd na was pijemy to mleko i jemy te jabłka. Czy wiecie coby się stało gdybyśmy my świnie, zaniedbały swoich obowiązków! Jones zjawiłby się z powrotem z wszelką pewnością, towarzysze. Nikt z pośród was nie życzy sobie powrotu Jonesa.

(...)

Wszystkie zwierzęta są sobie równe, ale niektóre są równiejsze od innych.

(...)

Zwierzęta patrzyły zdumione na oblicza świń, początkowo nie rozumiejąc co się stało, lecz po chwili nie było już wątpliwości. Patrzyły to na świnię to na człowieka. Znów na świnię i znów na człowieka, ale nie można już było rozpoznać czyja twarz do kogo należy...

 

Folwark zwierzęcy miał być przede wszystkim satyrą na rewolucję rosyjską. Jednak, jak podkreślam, przesłanie utworu jest szersze: chciałem wyrazić w nim myśl, iż ów szczególny rodzaj rewolucji (gwałtowna rewolucja oparta na konspiracji, z motorem napędowym w postaci nieświadomie żądnych władzy osób) może doprowadzić jedynie do zmiany władców. Mój morał brzmi tak oto: rewolucje mogą przynieść radykalna poprawę, gdy masy będą czujne i będą wiedzieć, jak pozbyć się swych przywódców, gdy tamci zrobią, co do nich należy. [...] Nie można robić rewolucji, jeśli nie robi się jej dla siebie nie ma czegoś takiego, jak dobrotliwa dyktatura.” – pisał o książce George Orwell


Ten artykuł znaleziono szukając poniższych fraz:

George Orwell Folwark zwierzęcy

  • autor Folwarku zwierzęcego
  • Folwark zwierzęcy książka
  • zwierzęcy Orwella
  • Eric Arthur Blair
  • George Orwell książki

Prosimy obliczyć 4 plus 4.