Tylko róża ...
autor: Stanisław Jastrzębski
wydawnictwo: Wydawnictwo G.P. [Wydaw. im. Grzegorza Przemyka na prawach rękopisu]
miejsce wydania: Siedlce
rok wydania: 1986
ilość stron: 22
wymiary: 150×210mm
proj. okł.: Joanna Andrzejewska
Stanisław Jastrzębski
Moja przygoda z dziennikarstwem zaczęła się w 1989 roku. Wtedy to, wspólnie z kolegami-studentami z siedleckiej uczelni, zaczęliśmy wydawać pismo „NOS” (Niezależna Opinia Studentów). Do dziennikarstwa miałem bliską drogę, bo wcześniej (w zasadzie od szkoły średniej) pisałem wiersze. W latach 80. w tzw. drugim obiegu wydałem dwa zbiory swoich wierszy – „Tylko róża” i „Pełnia dojrzewania”.
W 1991 roku rozpocząłem pracę w „Nowym Echu Podlasia”. Potem byłem dziennikarzem w „Kurierze Siedleckim”, siedleckiej mutacji „Gazety Wyborczej” i „Nowinach Podlaskich”.
Od 1997 roku pracuję w „Tygodniku Siedleckim”. Od kilku lat nie zajmuję się na stałe pisaniem tekstów, tylko redagowaniem gazety - to obowiązki sekretarza redakcji.
Opracowuję więc teksty kolegów i kieruję je do druku. Koledzy dziennikarze są niekiedy bardzo niecierpliwi i zasypują mnie pytaniami: „Kiedy puścisz mój tekst?”, „Dlaczego on jeszcze nie poszedł?, „Ten tekst musi pójść teraz!”. A gazeta przecież nie jest z gumy...
A prywatnie? Interesuje mnie polityka, lubię książki i filmy sensacyjne, dobrą polską kuchnię i zaplanowane podróże.
Źródło:
-
TygodnikSiedlecki.com
Wydawnictwo im. Grzegorza Przemyka
Wydawnictwo im. Grzegorza Przemyka, oficyna poetycka działająca 1985-1988 w Siedlcach, nazwana przez młodych poetów skupionych wokół niej w hołdzie innemu młodemu poecie zamordowanemu przez MO.
Założycielem i redaktorem prowadzącym był Edward Kopówka, któremu pomagali (również w składaniu książek) Stanisław Jastrzębski, Janusz Kowalski, później Wiesław Maliszewski.
Bezpośrednią inspiracją były wydane przez NOWą tomiki G. Przemyka i jego matki Barbary Sadowskiej. Oprawą plastyczną tomików zajmowali się Joanna Andrzejewska, Andrzej Budrecki i Tomasz Nowak.
Drukowano na offsecie w drukarni Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach (tzw. dojście J. Kowalskiego) w nakł. 200 egz., kolportaż poprzez struktury podziemnej „S” i NZS w Siedlcach, Lublinie i Warszawie oraz poprzez indywidualne kontakty autorów.
Ukazało się 6 zbiorków wierszy: S. Jastrzębskiego ''Tylko róża'' (1985) i ''Pełnia dojrzewania'' (1988), E. Kopówki ''Memento mori'' (1986) i ''Wędrówki neofity'' (1988), W. Maliszewskiego ''Nazwać'' (1987), Witolda Bobryka ''Próba słowa'' (1988).
Krzysztof Biernacki