Sprawa operacyjnego sprawdzenia „Rozrzut”

Teczka sprawy operacyjnego sprawdzenia kryptonim „Rozrzut” nr rej. KWMO Siedlce 5253/1980; sygn. akt IPN Lu 0421/312.

Teczka sprawy operacyjnego sprawdzenia kryptonim „Rozrzut”
Teczka SOS „Rozrzut”

Teczka SOS „Rozrzut” została założona do rozpracowania autorów i kolporterów ulotek rozprowadzonych przez Stanisława Karpika i działaczy Ruchu Młodej Polski w dniu 1 listopada na terenie województwa siedleckiego oraz transparentu i napisu na drzwiach Gminnego Komitetu PZPR w Kotuniu.

Transparent o treści „1940 - 1980 Katyń + Kozielsk + Ostaszków, RODACY! stojąc przed grobami swoich bliskich pamiętajcie o braciach pomordowanych w łagrach sowieckich” rozwieszony został na cmentarzu centralnym w Siedlcach

Treści rozprowadzonych ulotek:

  • „Żądamy uwolnienia działacza niepodległościowego L. Moczulskiego” i dwa znaki KPN.
  • „40 lat Katyń 1940. 14.500 pomordowanych - sumienie świata woła o świadectwo prawdzie - pamiętamy”.
  • „Polacy pamiętają wrzesień 1939 r.” oraz wizerunek orła w koronie przebitego dwoma mieczami - gdzie na jednym umieszczono swastykę, a na drugim sierp i młot.

Ponadto na drzwiach Gminnego Komitetu PZPR w Kotuniu wykonano napisy: „Gdańsk-70 pomścimy”, „Pogrom partii - programem narodu” oraz „Pomścimy Katyń”

Sprawę prowadził oficer SB por. Jerzy Sadowski. W sprawie wykorzystano donosy tajnych współpracowników ps. „Bernard” (Michał Felicjan Barczak vel Kajetaniak) i „Andy” (Piotr Olszewski) oraz kontakt operacyjny ps. „EP”.

Dokumenty:

Komentarze


Jaka jest suma 5 i 8?