Książeczka wojskowa
(antologia wspomnień z LWP)
autor: Antoni Pawlak, Marek Majle, Ryszard Holzer
rys.: Mirosław Andrzejewski
wydawnictwo: Metrum
miejsce wydania: Siedlce
rok wydania: 1987
ilość stron: 74
wymiary: 145×195mm
"Książeczka wojskowa" to doskonałe świadectwo konfrontacji młodego człowieka z systemem przymusu, totalnej opresji i wojskowej "fali". Służba w siłach zbrojnych PRL była akademią konformizmu, zapewniała kontakt z najbardziej mroczną stroną rzeczywistości, gdzie władzę sprawowały jednostki okrutne i prymitywne, w dodatku programowo nienawidzące "intelektualistów".
Każdy młody człowiek – pisze Antoni Pawlak – zagrożony odbywaniem służby wojskowej, musi postawić sobie pytanie zasadnicze. A mianowicie: w jakim celu uczą go strzelać, maskować się i iść do ataku? I dopiero od udzielonej sobie odpowiedzi uzależnić dalsze postępowanie. Zgodę lub niezgodę na uczestnictwo w grze. […] Pytanie powinno brzmieć – przeciw komu?
Czy to wszystko zdarzyło się naprawdę? Chyba nigdzie nie miałem tak silnego poczucia nierzeczywistości, jak w wojsku” – pisze Marek Majle – „Budziło się ono zawsze wtedy, gdy absurdalność sytuacji naigrawała się z mojego poczucia godności, ze zdrowego rozsądku i doświadczenia
Zawiera: Antoni Pawlak: Chłopcy malowani; Marek Majle: Żołnierze; Antoni Pawlak: Książeczka wojskowa; Andrzej Stasiak: Obowiązkowy zaszczyt; Ryszard Holzer: Fragment większej całości.
Ten artykuł znaleziono szukając poniższych fraz:
antoni pawlak
- książeczka wojskowa
- ryszard holzer
- andrzej stasiak
- chłopcy malowani
- marek majle