100-lecie Niepodległości Polski

Warszawa 11 listopada 2018 r.

Na ulicy w Warszawie, podczas Marszu Niepodległości morze biało-czerwonych flag
Morze biało-czerwonych flag na Marszu Niepodległości w Warszawie.

W tym roku Polska obchodzi 100-lecie odzyskania niepodległości. To wyjątkowe wydarzenie, które przypomina nam o trudach i poświęceniach, jakie musieliśmy ponieść, aby stać się wolnym narodem. W ciągu ostatnich stu lat Polska przeszła wiele zmian i wyzwań, ale zawsze pozostawała wierna swoim wartościom i tradycjom. Dziś, jako niepodległe państwo, jesteśmy dumni z naszej historii i kultury oraz z naszych osiągnięć w dziedzinie nauki, sztuki i sportu. Niech to jubileuszowe święto przypomni nam o naszej jedności i sile, której potrzebujemy, aby kontynuować naszą drogę ku przyszłości.

Marsz Niepodległości 2018

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, odbył się Marsz Niepodległości, którego hasłem było "Bóg, Honor, Ojczyzna". Marsz ten jest coroczną manifestacją patriotyczną, organizowaną w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ulicami Warszawy przemaszerowało ponad 250 tysięcy osób, którzy zjednoczyli się w hołdzie dla bohaterów walk o wolność i niepodległość Polski.

Prezydent RP Andrzej Duda wygłosił przemówienie do uczestników zgromadzenia, po czym pochód ruszył w kierunku Stadionu Narodowego.

Dziękuję, że przybyliście tutaj ze wszystkich stron Polski, do Warszawy, na to wielkie spotkanie dla Niepodległej. Dziękuje, że przybyliście tutaj dla Polski, że przywieźliście biało-czerwone flagi, że jesteśmy tu i stoimy właśnie pod nimi, pod tymi barwami, za które krew przelewali nasi ojcowie, dziadkowie i pradziadkowie, pokolenia Polaków, po to, żebyśmy mogli swobodnie je nieść, po to, byśmy mogli się pod nimi zgromadzić. Jest pod nimi miejsce dla każdego. To jest nasza flaga, nasza, państwowa, narodowa, biało-czerwona. Nigdy nie biała i już nigdy nie czerwona.

Chcę, żebyśmy szli pod naszymi biało-czerwonymi sztandarami razem w atmosferze radości, w atmosferze hołdu dla naszych bohaterów i dla naszego państwa. Żebyśmy oddali cześć tym, którzy o Polskę walczyli, tym, którzy ją dla nas odzyskali, cieszyli się tym, że mamy ją wolną, suwerenną i niepodległą.

Idźmy razem, niech to będzie wspólny marsz, niech to będzie marsz dla każdego, marsz, na którym każdy chce być i na którym każdy dobrze się czuje, idąc dla Polski. Życzę wam udanego świętowania, niech żyje Polska. Niech żyje wolna, niepodległa, suwerenna Rzeczpospolita.

Część i chwała bohaterom.

– zwrócił się prezydent Andrzej Duda do uczestników Marszu Niepodległości.

 

Pochód ruszył z Ronda Dmowskiego, otworzyły go pojazdy wojskowe i kompania reprezentacyjna wojska. W trakcie marszu uczestnicy przemaszerowali ulicami stolicy do błoń Stadionu Narodowego, prezentując polskie biało-czerwone flagi oraz skandując hasła związane z wolnością i suwerennością kraju. Uczestnicy Marszu Niepodległości skandowali m.in. hasła: „Cześć i chwała bohaterom”, „Niech żyje Polska”, „Bóg, Honor, Ojczyzna”, „Duma, duma, narodowa duma”, „Raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę”, czy „Nie czerwona, nie tęczowa tylko Polska narodowa”. Maszerujący śpiewali utwory patriotyczne, m.in. „Rotę” oraz pieśni legionowe. Marsz zakończył się wiecem na błoniach Stadionu Narodowego, podczas której organizatorzy oraz zaproszeni goście przemówili do uczestników demonstracji. Obchody 100-lecia Niepodległości Polski zakończyły występy artystyczne.

Marsz ten stanowił wyraz patriotyzmu oraz szacunku dla historii i tradycji narodowej. Wspólne świętowanie i oddanie hołdu bohaterom przeszłości, stanowiło dla uczestników Marszu Niepodległości ważne wydarzenie, które przypominało o wartościach, jakimi kierować się powinna każda wspólnota narodowa.

Marsz Niepodległości 2018 w Warszawie

 

 

Prosimy dodać 6 i 4.