Agresja sowiecka na Polskę
Siedlce 21 wrzesień 2018 roku.
17 września 1939 roku Rosja Sowiecka łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji, pod pretekstem „pomocy humanitarnej” i „ochrony ludności rosyjskojęzycznej” zaatakowała Polskę, zadając cios w plecy Rzeczpospolitej uwikłanej w wojnę z Niemcami. Była to barbarzyńska agresja, która wypełniała tajne postanowienia protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow. W ten sposób, dwa totalitarne reżimy, faszystowskie Niemcy i komunistyczna Rosja dokonały IV rozbioru Polski.
W 1939 r. Polska została rozdarta przez dwa mordercze systemy, które niczym dwa drapieżne ptaki zostawiły w niej rany widoczne do dziś. Prawda historyczna zwycięży, jeśli będziemy pamiętać i przypominać o zbrodniach komunizmu i niemieckiego nazizmu. Nigdy więcej totalitaryzmów! - premier Mateusz Morawiecki
21 września 2018 roku Fundacja Gazety Podlaskiej, IPN oddział w Lublinie i Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach zainaugurowały obchody upamiętniające 79. rocznicę zbrojnej napaści sowieckiej na Polskę. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 1600 Mszą Świętą w intencji Ojczyzny oraz ofiar poległych i pomordowanych na wschodzie w Kościele Św. Stanisława w Siedlcach. Następnie uczestnicy przeszli pod mury siedleckiego więzienia przy ul. Świętojańskiej, gdzie został odsłonięty patriotyczny mural upamiętniający 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Mural przedstawia orła w koronie, polską flagę oraz nazwiska sześciu „Ojców Niepodległości”: Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Jana Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego i Wincentego Witosa. Dodatkowo umieszczone są ważne daty powstań: kościuszkowskiego, listopadowego, krakowskiego, styczniowego, odzyskania niepodległości i cudu nad Wisłą.
Główne uroczystości odbyły się w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury. Tam Dawid Florczak z lubelskiego IPN wygłosił wykład pt. „17 września 1939 – sowiecka napaść i propaganda” połączony z pokazem multimedialnym. Następnie dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie Marcin Krzysztofik wręczył Krzyże Wolności i Solidarności zasłużonym działaczom niepodległościowym z czasów PRL. Wśród odznaczonych był m.in. Zygmunt Goławski senior – sybirak, żołnierz NSZ, działacz opozycji antykomunistycznej. Za swoje zasługi wielokrotnie odznaczany i wyróżniany m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Honorowy obywatel Siedlec. W imieniu odznaczonych głos zabrał Adam Bobryk.
Uroczystości zakończył okolicznościowy koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Karoliny Karcz-Sołomin i Marii Malinowskiej z zespołu Bellcanti. Natomiast na fortepianie zagrała Aleksandra Dąbrowska.
Zdjęcia z obchodów 79. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę
Ten artykuł znaleziono szukając poniższych fraz:
atak zsrr na polskę
agresja sowiecka na polskę
mural patriotyczny
atak sowietów na polskę
karolina karcz
bellcanti