Gdańsk 1982-1984
Po odbyciu obowiązkowej służby w wojsku, wróciłem do Gdańska, do macierzystego zakładu, gdzie pracowałem przed powołaniem do wojska - Stoczni Gdańskiej. Nie wchodziłem w struktury Solidarności. Moja działalność na wybrzeżu polegała na czynnym uczestniczeniu w organizowanych manifestacjach i wiecach.
Włączałem się też w inne inicjatywy, takie jak m.in. noszenie opornika, który symbolizował opór przeciw rezimowi. Niestety, opornik został zauważony przez nadgorliwego milicjanta i zostałem przewieziony na komisariat na ul. Piwnej gdzie po kilkugodzinnym przetrzymaniu zostałem spałowany na oczach ok. setki zomowców, a następnie wypuszczony do domu. Sytuacja ta jeszcze bardziej uświadomiła mi, że stoję po właściwej stronie i opór przeciw "czerwonym" jest słuszny. Pozostało mi załatwienie następnego opornika, co nie było wcale proste, gdyż w sklepach radiowo-telewizyjnych od dawna trudno było znaleźć tą część elektroniczną.
Wewnętrznym obowiązkiem było także cotygodniowe uczestnictwo we mszy św. za ojczyznę w kościele p.w. Św. Brygidy w Gdańsku.
Pamiątkowe zdjęcia z kościoła Św. Brygidy w Gdańsku
Gdańsk 3 Maja 1982
Zdjęcia z 3 Maja 1982 i 1 Maja 1983 są mojego autorstwa. Do tej pory nigdzie niepublikowane. Przepraszam za jakość, ale fotografia nie była (i nie jest) moją mocną stroną ;).
Kwidzyn 7 sierpnia 1982 roku.
Ucieczka mojego brata Mirka nie była wcześniej planowana. W sobotę 7 sierpnia 1982 roku jechałem go odwiedzić, nie widziałem się z nim od pamiętnej nocy 12/13 grudnia 1981 roku, kiedy to milicja zabrała Go z naszego mieszkania rodzinnego w Siedlcach, zapewniając, że rano wróci.
Do Ośrodka Odosobnienia dla Internowanych, który mieścił się w Zakładzie Karnym w Kwidzynie, jechałem jeszcze z jedną sprawą, a mianowicie sprawdzić, czy doszła kartka pocztowa z życzeniami dla Internowanych z "Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970". Pocztówkę tą wysłałem listem poleconym, odkrytą (bez koperty). Miałem ewentualnie dochodzić, w którym miejscu zaginęła. Wypadki potoczyły się jednak inaczej i sprawa pocztówki przestała być istotna.
Więcej... Ucieczka z internowania Mirosława Andrzejewskiego
Fragment filmu "Spod skrzydeł wrony" z cyklu "Desperaci - nieznana historia PRL-u" poświęcony ucieczce Mirosława Andrzejewskiego z więzienia w Kwidzynie, gdzie przebywał jako internowany. (5 min.)
Autorzy: Maciej Muzyczuk, Anna Chwaleba
Produkcja: TVP S.A. o/Katowice
Rok produkcji: 2006
Gdańsk 1 Maja 1983
1 Maja 1983 widziany oczami ZOMO
Zdjęcia z 1 Maja 1983 z Gdańska wykonane przez funkcjonariusza ZOMO na potrzeby Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Gdańsku.
źródło: Archiwum IPN Gdańsk, sygnatura IPN: IPN Gd 433/48
Fotografie przedstawiają rejon Dworca Głównego PKP w Gdańsku
- zdjęcie 1: Ja z prawej strony w jasnej kurtce, z reklamówką i aparatem na szyi.
- zdjęcie 2: Z prawej strony od tyłu, na palcach z podniesioną prawą ręką.
- zdjęcie 3: Na szynach tramwajowych z lewej w dolnej części zdjęcia.
Komentarze
Ten artykuł znaleziono szukając poniższych fraz:
solidarność gdańsk
- pomnik ofiar grudnia 1970
- stocznia gdańsk
- gdańsk 3 maja
- zomo gdańsk
- stocznia gdańska 1970