Gdańsk 1982-1984

Przed II bramą Stoczni Gdańskiej
Przed II bramą Stoczni Gdańskiej.
Fot. Edward Kopówka

Po odbyciu obowiązkowej służby w wojsku, wróciłem do Gdańska, do macierzystego zakładu, gdzie pracowałem przed powołaniem do wojska - Stoczni Gdańskiej. Nie wchodziłem w struktury Solidarności. Moja działalność na wybrzeżu polegała na czynnym uczestniczeniu w organizowanych manifestacjach i wiecach.

 

Oddali życie abyś ty mógł żyć godnie
Przy tablicy z której komuniści zerwali
napis - słowa papieża Jana Pawła II
"Oddali życie abyś ty mógł żyć godnie".
Fot. Edward Kopówka

Włączałem się też w inne inicjatywy, takie jak m.in. noszenie opornika, który symbolizował opór przeciw rezimowi. Niestety, opornik został zauważony przez nadgorliwego milicjanta i zostałem przewieziony na komisariat na ul. Piwnej gdzie po kilkugodzinnym przetrzymaniu zostałem spałowany na oczach ok. setki zomowców, a następnie wypuszczony do domu. Sytuacja ta jeszcze bardziej uświadomiła mi, że stoję po właściwej stronie i opór przeciw "czerwonym" jest słuszny. Pozostało mi załatwienie następnego opornika, co nie było wcale proste, gdyż w sklepach radiowo-telewizyjnych od dawna trudno było znaleźć tą część elektroniczną.

Przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970
Przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970.
Fot. Edward Kopówka

Wewnętrznym obowiązkiem było także cotygodniowe uczestnictwo we mszy św. za ojczyznę w kościele p.w. Św. Brygidy w Gdańsku.

Pamiątkowe zdjęcia z kościoła Św. Brygidy w Gdańsku

 

Gdańsk 3 Maja 1982


Zdjęcia z 3 Maja 1982 i 1 Maja 1983 są mojego autorstwa. Do tej pory nigdzie niepublikowane. Przepraszam za jakość, ale fotografia nie była (i nie jest) moją mocną stroną ;).

 

Kwidzyn 7 sierpnia 1982 roku.

kartka pocztowa Pomnik Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni - Życzenia dla Internowanych
kartka pocztowa Pomnik Ofiar Grudnia 1970
w Gdyni - Życzenia dla Internowanych.
Źródło: Sprawa Kwidzyńska str. 218-219

 

Ucieczka mojego brata Mirka nie była wcześniej planowana. W sobotę 7 sierpnia 1982 roku jechałem go odwiedzić, nie widziałem się z nim od pamiętnej nocy 12/13 grudnia 1981 roku, kiedy to milicja zabrała Go z naszego mieszkania rodzinnego w Siedlcach, zapewniając, że rano wróci.

Do Ośrodka Odosobnienia dla Internowanych, który mieścił się w Zakładzie Karnym w Kwidzynie, jechałem jeszcze z jedną sprawą, a mianowicie sprawdzić, czy doszła kartka pocztowa z życzeniami dla Internowanych z "Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970". Pocztówkę tą wysłałem listem poleconym, odkrytą (bez koperty). Miałem ewentualnie dochodzić, w którym miejscu zaginęła. Wypadki potoczyły się jednak inaczej i sprawa pocztówki przestała być istotna.

Więcej...


 

Fragment filmu "Spod skrzydeł wrony" z cyklu "Desperaci - nieznana historia PRL-u" poświęcony ucieczce Mirosława Andrzejewskiego z więzienia w Kwidzynie, gdzie przebywał jako internowany. (5 min.)


Autorzy: Maciej Muzyczuk, Anna Chwaleba
Produkcja: TVP S.A. o/Katowice
Rok produkcji: 2006

 

 

Gdańsk 1 Maja 1983

1 Maja 1983 widziany oczami ZOMO


Zdjęcia z 1 Maja 1983 z Gdańska wykonane przez funkcjonariusza ZOMO na potrzeby Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Gdańsku.

 

źródło: Archiwum IPN Gdańsk, sygnatura IPN: IPN Gd 433/48

 

Fotografie przedstawiają rejon Dworca Głównego PKP w Gdańsku

  • zdjęcie 1: Ja z prawej strony w jasnej kurtce, z reklamówką i aparatem na szyi.
  • zdjęcie 2: Z prawej strony od tyłu, na palcach z podniesioną prawą ręką.
  • zdjęcie 3: Na szynach tramwajowych z lewej w dolnej części zdjęcia.
Jaka jest suma 3 i 7?

Ten artykuł znaleziono szukając poniższych fraz:

solidarność gdańsk

  • pomnik ofiar grudnia 1970
  • stocznia gdańsk
  • gdańsk 3 maja
  • zomo gdańsk
  • stocznia gdańska 1970