Żołnierze Wyklęci

1 marca 2017 roku

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy walczyli z reżimem komunistycznym i sowieckim okupantem o niepodległą i suwerenną Polskę. Nieugięci, niepokorni, do końca wierni swoim ideałom. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951r. w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego, Mieczysława Kawalca, Józefa Batorego, Adama Lazarowicz, Franciszka Błażeja, Karola Chmiela i Józefa Rzepki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontraktującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.

Prezydent Lech Kaczyński

Żołnierze Wyklęci, zwani także Żołnierzami Niezłomnymi wyklęci przez PRL-owskie władze za swoją bohaterską postawę byli skazywani przez reżim komunistyczny nie tylko na wyroki śmierci, opluwani i katowani, czy skazywani na wieloletnie kary więzienia, ale przede wszystkim na zapomnienie. Musieli zmierzyć się nie tylko z wielokrotnie większymi siłami przeciwnika, ale także z komunistyczną propagandą, której echa do dzisiaj słyszymy w niektórych środowiskach. Zaplute karły reakcji, zdrajcy Ojczyzny, pospolici bandyci - tak nazywano żołnierzy podziemia niepodległościowego. O tych żołnierzach historia miała zapomnieć. Pomimo tej strasznej aparatury represji jaką wytoczyli komuniści, pamięć o Żołnierzach Wyklętych, Żołnierzach Niezłomnych, Polskich Bohaterach Narodowych nie zaginęła, Polacy nie zapomnieli. I dziś po wielu latach szykan i powierania znaleźli zasłużone miejsce w historii Polski.

Cześć i chwała Bohaterom!

 

Na tą okoliczność przygotowałem dwie publikacje książek w formacie elektronicznym poświęcone Żołnierzom Wyklętym do ściągnięcia za darmo:

"Dla Niepodległej – Żołnierze Wyklęci 1944-1963" wydaną przez Społeczny Komitet Upamiętnienia „Żołnierzy Wyklętych” w Poznaniu, oraz "Ostatni komendanci, ostatni żołnierze. 1951-1963" wydaną przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Pobierz

(wyświetla się okno pobierania)

Przeczytaj

(otwiera plik .pdf w nowym oknie)

Pobierz, przeczytaj i podaj dalej.

 

Dla Niepodległej – Żołnierze Wyklęci 1944-1963

Społeczny Komitet Upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych w Poznaniu przygotował specjalną publikację pt. „Dla Niepodległej. Żołnierze Wyklęci 1944-1963”, pod redakcją Dariusza Piotra Kucharskiego i Rafała Sierchuły.

Dla Niepodległej – Żołnierze Wyklęci 1944-1963
okładka książki "Dla Niepodległej – Żołnierze Wyklęci 1944-1963"

autorzy:

Leszek Długosz, dr Rafał Drabik, abp Stanisław Gądecki, Dawid Golik, Tomasz Greniuch, Maciej Grzesiński, dr hab. Waldemar Handke, Bogna Hołyńska, Bartłomiej Ilcewicz, dr Ksawery Jasiak, Jacek Karczewski, dr Tomasz Kenar, dr Dariusz Piotr Kucharski, Barbara Lipińska-Postawa, dr Agnieszka Łuczak, Renata Łukaszewicz, dr hab. Filip Musiał, dr Wojciech Jerzy Muszyński, Aleksandra Pietrowicz, Tadeusz M. Płużański, Marcin Podemski, dr Rafał Sierchuła, dr Jarosław Szarek, Władysław Tarnowski, Bartosz Wiczyński, Michał Wołłejko, Leszek Żebrowski, dr Jacek Żurek.

zdjęcia na okładce:

Strona pierwsza: w tle własnoręcznie napisany życiorys Witolda Pileckiego. Fotografi a – oddział mjra Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”, Rzeszowszczyzna, lato 1946 r. (fot. AIPN).
Strona czwarta: w tle list z więzienia NKWD/UB w Lublinie (Zamek) z 13 grudnia 1946 r.
Fotografi a – Kadra V Brygady Wileńskiej 1945 r., od lewej: ppor. Henryk Wieliczko „Lufa”, por. Marian Pluciński „Mścisław”, mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, wachm. Jerzy Lejkowski „Szpagat”,
ppor. Zdzisław Badocha „Żelazny” (fot. AIPN)

korekta: Hanna Kucharska

projekt okładki: Jacek Rydecki, Maciej Witzberg

miejsce i rok wydania: Poznań 2015

ilość stron: 127

Wydanie I
Społeczny Komitet Upamiętnienia „Żołnierzy Wyklętych” w Poznaniu
ul. Szamarzewskiego 26/14
60-517 Poznań
tel. 505 582 716

 

Społeczny Komitet Upamiętnienia „Żołnierzy Wyklętych” w piśmie do książki zachęca  do lektury i podzielenia się tą publikacją:

W całej Polsce a także zagranicą, środowiska patriotyczne, organizacje społeczne i samorządy składają hołd niezłomnym bohaterom antykomunistycznego podziemia, mordowanym, katowanym i wyklętym za obronę naszej niepodległości. Ich walka i tragiczne losy ożywiają dzisiaj wyobraźnię wielu pokoleń Polaków, zwłaszcza ludzi młodych, którym do szczęścia nie wystarczy hasło róbta co chceta, kolejna telenowela i ciepła woda w kranie.
Przede wszystkim z myślą o nich, zespół wybitnych znawców tematu przygotował książkę wprowadzającą w trudną i przez długi czas zakłamywaną historię. Zachęcamy do lektury i podzielenia się tą publikacją z jak najszerszym kręgiem odbiorców poprzez rozesłanie wersji elektronicznej (plik pdf) do instytucji i swoich znajomych, umieszczenie na stronach internetowych, bądź - jeśli znajdą się na to fundusze - poprzez jej wydrukowanie. Wspólnie zadbajmy o to, aby wiedza o dziejach „Żołnierzy Wyklętych” trafiła „pod strzechy", do szkolnych, miejskich i osobistych bibliotek!

OSTATNI KOMENDANCI, OSTATNI ŻOŁNIERZE. 1951-1963

Praca zbiorowa "Ostatni komendanci, ostatni żołnierze" przedstawia losy kilkudziesięciu niezłomnych ludzi, żołnierzy Polski Podziemnej, którzy walczyli do końca, ukrywających się, ginących w walce, aresztowanych i skazanych, w tym straconych z wyroku sądów wojskowych.

Ostatni komendanci, ostatni żołnierze. 1951-1963
okładka książki "Ostatni komendanci, ostatni żołnierze. 1951-1963"

autorzy:

Kazimierz Krajewski, Tomasz Łabuszewski, Jarosław Szczęśniak, Sławomir Poleszak, Aleksander Szycht, Jacek Wołoszyn, Maciej Korkuć, Bartłomiej Rychlewski, Jerzy Targalski, Jacek Pawłowicz, Daniel Piekaruś, Piotr Łapiński, Jerzy Bednarek, Artur Piekarz, Krzysztof Kacprzak, Mirosław Surdej, Grzegorz Makus, Grzegorz Kuczyński

redakcja:

Monika Biernat, Agnieszka Kowalczyk, Joanna Kwaśniewska-Wróbel, Jakub Maciejewski, Bartłomiej Rychlewski, Marcin Skowron, Lech Wojciechowski, Tomasz Ziemiński

współpraca:

Jerzy Bednarek, Kazimierz Krajewski, Tomasz Łabuszewski, Piotr Łapiński, Grzegorz Makus, Artur Piekarz, Daniel Piekaruś

wykorzystano zdjęcia ze zbiorów:

Instytutu Pamięci Narodowej, podziemiezbrojne.blox.pl, Krzysztofa Kacprzaka, Grzegorza Makusa, Bartłomieja Rychlewskiego, Pawła Przestrzelskiego

projekt graficzny i skład: Paweł Przestrzelski

wydawca: Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

miejsce i rok wydania: Warszawa 2016

ilość stron: 556

Wydanie drugie, uzupełnione

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w przedmowie do wydania drugiego książki "Ostatni komendanci, ostatni żołnierze. 1951-1963":

Szanowni Państwo,

 

oddaję w Państwa ręce nowe, uzupełnione wydanie publikacji o ostatnich obrońcach niepodległego państwa polskiego. Obrońcach walczących z systemem komunistycznym, narzuconym naszej Ojczyźnie po II wojnie światowej. Wydanie pierwsze zostało opracowane z inicjatywy śp. ministra Władysława Stasiaka – wspaniałego, oddanego Polsce człowieka, mojego przyjaciela i współpracownika w Kancelarii śp. Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego.

Jak wówczas, tak i dziś publikacja ta ma być naszym hołdem dla niedocenionych bohaterów polskiej wolności. Ludzi, którzy wbrew wszelkim kalkulacjom czy szansom na zwycięstwo militarne podjęli – w wielu przypadkach – heroiczną walkę w imię tego, co dla nas, Polaków, najcenniejsze: niepodległości państwa i godności każdego człowieka. Historia podziemia antykomunistycznego jest wciąż odkrywana, stale poznajemy nowe fakty. Dzieje się to za sprawą historyków, ale i wielu społecznych lokalnych działaczy oddanych tej sprawie. Za tę pracę serdecznie dziękuję. 

Żołnierze niezłomni nie walczyli z Polską i Polakami, jak przez prawie pięć dekad próbowano nam wmówić. Oni walczyli o Polskę i o Polaków. Nie opuścili swojej Ojczyzny – za nią cierpieli, za nią umierali. Nasz hołd i pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla wszystkiego, co w ponadtysiącletnich dziejach naszego państwa i narodu stanowiło o wielkości i wyjątkowości Polaków, a także o naszej pozycji w Europie. Dziś  marzenia Żołnierzy Wyklętych o Polsce chcemy i możemy urzeczywistniać.

Niech treść publikacji i refleksja towarzysząca jej lekturze skłaniają nas do działania na rzecz naszej Ojczyzny i dobra wspólnego. Niech najdzielniejsi z dzielnych – żołnierze niezłomni –staną się patronami naszej narodowej i obywatelskiej wspólnoty.

 

Chwała Bohaterom!

 

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Artykuły powiązane


Ten artykuł znaleziono szukając poniższych fraz:

narodowy dzień pamięci żołnierzy wyklętych

święto żołnierzy wyklętych
dla niepodległej żołnierze wyklęci pdf
wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni
żołnierze wyklęci niezłomni bohaterowie pdf
książki o żołnierzach wyklętych

 

Komentarze


Zostaw komentarz