35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego
Warszawa 12 grudnia 2016 roku
W związku z 35. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego, w ramach obchodów zorganizowanych przez Stowarzyszenie 13 Grudnia, 12 grudnia 2016 r. w Teatrze Polskim w Warszawie odbył się koncert galowy pt.
"Wyrwano nam serce, lecz nie oddamy duszy".
Patronat honorowy nad Koncertem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
List do słuchaczy przesłał prezydent Andrzej Duda, który napisał, że ta rocznica uświadamia, jak ważne są międzyludzkie więzi, jedność, wspólne cele i marzenia oraz jak wiele zależy od wspólnoty.
Zamordowani górnicy z kopalni Wujek, błogosławiony męczennik ksiądz Jerzy Popiełuszko i pozostałe ofiary stanu wojennego, których nazwiska zostaną przypomniane podczas spektaklu. Wszyscy oni powiększyli szereg tych, którzy złożyli ofiarę najwyższą. Nigdy ich nie zapomnimy.
– napisał w liście Andrzej Duda.
Ten koncert ma bardzo szczególny sens i szczególny kształt. Nie najlepiej brzmi „koncert” w rocznicę stanu wojennego. Cóż mamy czcić? Zbrodnię? Przemoc? Zniewolenie? Tak, oczywiście, nie jest. To jest koncert, który upamiętnia bohaterstwo milionów ludzi. Bohaterstwo polskich kobiet, mężczyzn i dzieci, którzy postawieni raz jeszcze, kolejny raz, w ciągu okupacji sowieckiej, wobec czołgów, karabinów maszynowych, nagiej przemocy, nie poddali się, którzy przedłożyli często beznadziejną - tak wielu postrzegało - walkę nad zaszczyty, a po prostu spokojne życie.
podkreślił w swoim wystąpieniu szef MON Antoni Macierewicz.
dzisiaj stanu wojennego nie można z niczym porównać, a jeśli można porównać to tylko z pierwszymi latami okupacji sowieckiej, gdzie mordowano ludzi na ulicach, gdy wywożono ludzi na Syberię (…) Tylko ta analogia jest dla stanu wojennego możliwa.
dodał minister A. Macierewicz.
Zaproszeni artyści zaprezentowali utwory nawiązujące do tamtego okresu oraz piosenki patriotyczne. Wśród gości znaleźli się przedstawiciele władz państwowych oraz organizacji pozarządowych. Podczas uroczystości przypomniano o dramatycznych wydarzeniach z 1981 roku oraz o ofiarach stanu wojennego. Organizatorzy podkreślili, że celem koncertu było uhonorowanie pamięci tych, którzy walczyli o wolność i demokrację w Polsce oraz przypomnienie o konieczności pielęgnowania tych wartości. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem i zostało przyjęte z uznaniem przez uczestników.
Na scenie Teatru Polskiego wystąpili między innymi Leszek Czajkowski i Paweł Piekarczyk. Artystom towarzyszyły inscenizacje grup rekonstruktorskich i rysunki w piasku. Koncert przygotował Dariusz Kowalski.
Fotogaleria z Koncertu Galowego "Wyrwano nam serce, lecz nie oddamy duszy"
Ten artykuł znaleziono szukając poniższych fraz:
stan wojenny
kopalnia wujek
wprowadzenie stanu wojennego
13 grudnia 1981
leszek czajkowski
rocznica wprowadzenia stanu wojennego