Pogrzeb Kornela Morawieckiego

Warszawa 5 października 2019 r.

Pogrzeb Kornela Morawieckiego
Wieńce na grobie Kornela Morawieckiego

W poniedziałek 30 września 2019 roku, po ciężkiej chorobie zmarł marszałek senior Kornel Morawiecki. Wybitny mąż stanu, Kawaler Orderu Orła Białego, założyciel i przewodniczący antykomunistycznej organizacji „Solidarność Walcząca”.

W sobotę 5 października odbyły się uroczystości pogrzebowe przywódcy „Solidarności Walczącej”. O godz. 1200 rozpoczęła się Msza Św. pogrzebowa w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. W uroczystościach pogrzebowych wzięła udział żalem okryta rodzina Zmarłego, w tym premier Mateusz Morawiecki z żoną i dziećmi. Obecni byli także prezydent RP Andrzej Duda, prezes Jarosław Kaczyński, przedstawiciele Parlamentu i rządu, premier Republiki Czeskiej Andrej Babisz, a także licznie zgromadzeni przed katedrą rodacy z całego kraju. Mszy Św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

„Niosę Ciebie Polsko, jak żagiew, jak płomienie, gdzie Cię doniosę – nie wiem”.

Św. Pamięci pan marszałek senior Kornel Morawiecki nawiązał do słów nieznanego autora z podziemia za czasów PRL-u „Niosę Ciebie Polsko, jak żagiew, jak płomienie, gdzie Cię doniosę – nie wiem”. I zaraz potem odniósł się do współczesnych nam czasów „Po latach donieśliśmy Polskę do naszych dni, niesiemy cię Polsko, jak żagiew, jak płomienie, gdzie Cię doniesiemy..."

Abp Jędraszewski w homilii nawiązał do słów, którymi w listopadzie 2015 r., jako marszałek senior Kornel Morawiecki rozpoczął swoje wystąpienie na inauguracyjnym posiedzeniu Sejmu VIII kadencji.

Niósł więc Kornel Morawiecki Polskę, jak żagiew, jak płomienie, i za to płacił koniecznością ciągłego ukrywania się przed komunistyczną władzą, a potem aresztowaniem i opuszczeniem kraju. Za to płacili także jego najbliżsi, pozbawieni na co dzień, na co dzień doświadczanej bliskości męża i ojca. Często nie do końca rozumiany, dla wielu zbyt radykalny, (...) a jednak niezłomny. Ostatecznie to właśnie jemu, jako posłowi na Sejm VIII kadencji przypadł zaszczyt, by jako marszałek senior uroczyście otworzyć jego obrady i móc wtedy stwierdzić po latach: „Donieśliśmy Polskę do naszych dni” - kontynuował arcybiskup

On chciał wolnej Polski, on chciał niepodległej Polski, nie godził się na żadną inną. Był pod tym względem niezłomny. Był wyśmiewany, atakowany, krytykowany, był więziony, deportowany właśnie dlatego, że chciał Polski niepodległej i nie godził się na żadne kompromisy - oświadczył prezydent Andrzej Duda w trakcie swojego wystąpienia

Przyszło mi pożegnać człowieka niezwykłego w całym tego słowa znaczeniu. Niezwykłego poprzez swój życiorys, ale także niezwykłego poprzez swoje cechy czysto osobiste - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński

Tych, którzy marzyli o niepodległości, było wielu, ale tylko on potrafił to marzenie zmienić w czyn. Zmienić w czyn i to czyn naprawdę niezwykły. Potrafił stworzyć w podziemiu organizację niepodległościową, organizację, która nawiązując do tradycji Solidarności - będąc w jakiejś mierze w szerszym tego słowa znaczeniu częścią Solidarności - jednocześnie stawiała sobie zadania najdalej idące, zadania odnoszące się właśnie do odzyskania niepodległości - kontynuował szef PiS

Będziemy nadal bronić niepodległości, pamiętając śp. Kornela Morawieckiego i Jego dzieło. Niech odpoczywa w pokoju - zakończył Jarosław Kaczyński

Abp Marek Jędraszewski odczytał list kondolencyjny przewodniczącego Episkopatu Polski, abp. Stanisława Gądeckiego

Rzadko przychodzi nam uczestniczyć w pogrzebach ludzi, którzy już za życia stali się legendą. (...) Śp. Kornel Morawiecki taką legendą stał się już za życia.

Jakże musiał cierpieć – po przełomowym 1989 roku, widząc, jak wielu zhańbionych udziałem w zbrodniczym reżimie komunistycznym zasiadło w sejmowych ławach wolnej przecież Rzeczypospolitej, nie po to, żeby służyć ojczyźnie i narodowi, ale żeby z nich uczynić sługi i niewolników innych panów - czytamy dalej w kondolencjach

Kornel Morawiecki spoczął na warszawskich Powązkach

Po zakończeniu nabożeństwa, trumna w asyście policji zostało przewieziona z Katedry Polowej na Cmentarz Powązkowski w Warszawie.

Podczas mowy pożegnalnej nad trumną ojca, Mateusz Morawiecki, podkreślił:

Twoje czyny, twoje dobro, wszystko, co zostawiłeś nam, w szerszym i węższym wymiarze jest silniejsze od śmierci. Ziarno, które zasiałeś, wydało plon stukrotny, czerpałeś to ziarno z głębi naszej chrześcijańskiej wiary z naszej europejskiej kultury, tradycji, nauki.

Na ręce premiera Mateusza Morawieckiego prezydent Andrzej Duda przekazał flagę okrywającą trumnę zmarłego marszałka seniora.

Ciało śp. Kornela Morawieckiego zostało złożone obok grobu premiera Jana Olszewskiego a kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego oddała salut honorowy. W ostatniej drodze towarzyszyły mu tłumy Polaków. Odszedł od nas na wieczną wartę niezwykły człowiek, wielki patriota i Polak, legenda „Solidarności Walczącej” niezłomny wojownik o wolną i niepodległą Polskę z reżimem komunistycznym i postkomuną.

Cześć Jego Pamięci

 

Artykuły powiązane


Ten artykuł znaleziono szukając poniższych fraz:

kornel morawiecki

  • pogrzeb kornela morawieckiego
  • marek jędraszewski
  • pogrzeb morawieckiego
  • grób kornela morawieckiego
  • mateusz morawiecki

Zostaw komentarz