Siedlce 1984-1989


Po zwolnieniu się z pracy w Stoczni Gdańskiej (praca była bardzo szkodliwa dla zdrowia - malowanie i piaskowanie) wróciłem do rodzinnego miasta Siedlce.

W Siedlcach podjąłem się współpracy z organizacjami niepodległościowymi. Oprócz czynnego uczestnictwa w organizowanych manifestacjach na terenie Siedlec, czy rozrzucania ulotek, pracowałem jako drukarz przy wydawaniu prasy niezależnej m.in. "Metrum". Jako kurier i kolporter przywoziłem z Warszawy i rozprowadzałem na terenie byłego województwa siedleckiego książki i prasę niezależną. Brałem udział w pozyskiwaniu papieru do druku. Dawałem zatrudnienie osobom zwolnionym z pracy "z wilczym biletem" za działalność polityczną m.in. Tomaszowi Olko i Markowi Białemu. Brałem także udział w akcjach organizowanych w konkretnych celach, takich jak liczenie głosów w wyborach parlamentarnych w 1985 roku, czy jako mąż zaufania z ramienia strony solidarnościowej w wyborach do Sejmu Kontraktowego w 1989 roku.

Podziemną działalność organizacji niepodległościowych wspierałem także finansowo, z czego powstała kolekcja znaczków solidarnościowych.

 

Poświęcenie Krzyża

Siedlce 31 sierpnia - 1 września 1982 roku

Poświęcenie krzyża upamiętniającego miejsca obozów internowania działaczy opozycji niepodległościowej z terenu diecezji siedleckiej

Z inicjatywy biskupa Jana Mazura w siedleckiej katedrze w 2. rocznicę powstania „Solidarności” zawisł krzyż upamiętniający miejsca obozów internowania działaczy opozycji niepodległościowej z terenu diecezji siedleckiej. Na wysokim na 108 cm krzyżu wypalono napis: „NSZZ Solidarność”, a poniżej zamocowano mosiężne tabliczki z wygrawerowanymi nazwami obozów internowania. Z obawy przed represjami Służby Bezpieczeństwa krzyż montowany był nocą.

Krzyż wykonał Ignacy Kicki ze Stalchemaku a tabliczki grawerował Edmund Malinowski ze Stalchemaku.

 

Napis na zdjęciu głosi:

Po wielu dramatach i tragediach, po udrękach szlachetnych i ofiarnych ludzi, okupiona krwią i grobami pojawiła się wśród nas Wielka Nadzieja. Lotem błyskawicy obiegła Kraj, obwieściła swoją obecność światu, budząc podziw, uznanie, radość i przynosząc otuchę.

Krzyż w jaki została wpisana Solidarność, krzyż jaki przyjął nasz NSZZ, krzyż z nazwami miejsc internowania i więzienia nas i naszych Braci jest dla nas symbolem Odkupienia i Zwycięstwa, choć znaczonego cierpieniem. Jest również, może przede wszystkim, symbolem nadziei, która pojawiła się wśród nas.

Siedlce Katedra 31.08-1.09.1982r.

Manifestacja 1 i 3 Maja 1983 roku

Siedlce 1 i 3 maja 1983 roku

Zwłoki ks. J. Popiełuszki w trumnie.

Kontrpochód pierwszomajowy oraz manifestacja z okazji święta 3 Maja zorganizowanych przez Solidarność w Siedlcach w 1983 roku wg. relacji oficera SB na podstawie donosów tajnych współpracowników i funkcjonariuszy MO.

Więcej...

IV Piesza Pielgrzymka Podlaska

Siedlce - Jasna Góra 2 sierpnia - 14 sierpnia 1984 roku

IV Piesza Pielgrzymka Podlaska

IV Piesza Pielgrzymka Podlaska.

Po raz czwarty idziemy do Maryi z Podlasia, z modlitwą i śpiewem na Jasną Górę.

Pozdrowienia z Pielgrzymki z drugiej strony zdjęcia ;) Pozdrowienia z IV Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej


W sierpniu wielu pielgrzymów z całej Polski wyrusza na Jasną Górę, docierają oni na uroczystości święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Początki pielgrzymek sięgają XVII wieku, a najstarsza pielgrzymka z Gliwic wyruszyła w 1626 roku. W 1981 roku zrodziła się myśl zorganizowania samodzielnej pielgrzymki pieszej na Jasną Górę z Podlasia. W 1984 roku wyruszyła IV Piesza Pielgrzymka Podlaska. Brałem w niej udział z grupą działaczy niepodległościowych. Szliśmy w intencji uwolnienia Polski od komunizmu. Nieśliśmy ze sobą transparent z napisem „Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie – Solidarność”.

Więcej...

Pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki

Warszawa 3 listopada 1984 roku

Zwłoki ks. J. Popiełuszki w trumnie.

Pod przewodnictwem Prymasa Polski w otoczeniu biskupów, setek księży, kleryków, zakonników i zakonnic, z udziałem przewodniczącego NSZZ „Solidarność”, członków Komisji Krajowej i władz regionalnych „S”, w obliczu zgromadzenia obliczanego przez korespondentów zachodnich na około pół miliona ludzi – rozpoczyna się pogrzeb księdza Jerzego Popiełuszki.

Więcej...

Sprawa o kolportaż ulotek

Dokumenty:

Rewizje


Ten artykuł znaleziono szukając poniższych fraz:

piesza pielgrzymka podlaska

prokuratura siedlce
ulotki siedlce
ulotka polityczna
adam zwierz
msw siedlce

Prosimy obliczyć 6 plus 3.