V Pielgrzymka Ludzi Pracy

Jasna Góra 19-20.09.1987

Pielgrzymka Ludzi Pracy odbywa się corocznie we wrześniu. Dwudniowa pielgrzymka gromadzi kilkadziesiąt tysięcy osób z całej Polski, które przyjeżdżają do Częstochowy autokarami, koleją i prywatnymi samochodami. Głównym punktem spotkania jest msza św. na jasnogórskim szczycie. Oprócz tego w programie jest droga krzyżowa, nocne czuwanie i okolicznościowe wystawy i prelekcje.

Początki Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę sięgają 1983 roku, kiedy to ks. Jerzy Popiełuszko (kapelan i obecnie patron NSZZ Solidarność) zorganizował pierwszą pielgrzymkę dla pracowników Huty „Warszawa”. Od tamtej pory wydarzenie to stało się coroczną tradycją, przyciągającą rzesze wiernych z całego kraju.

W ciągu lat pielgrzymka ta stała się nie tylko wyrazem religijnej wiary, ale również manifestacją solidarności i jedności wśród ludzi pracy. W czasach PRL-u była to jedna z niewielu okazji, kiedy można było publicznie wyrazić swoje przekonania i postawy.

Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę to czas, kiedy ludzie pracy mogą wyrazić swoją wiarę i swoje przekonania, a jednocześnie okazać solidarność i jedność w duchu wspólnoty. To także czas, kiedy można doświadczyć piękna i duchowej mocy Jasnej Góry, która od wieków przyciąga ludzi z całego świata.


Ten artykuł znaleziono szukając poniższych fraz:

ludzie pracy

  • pielgrzymka z Siedlec do Częstochowy
  • pielgrzymka ludzi pracy
  • poczta pielgrzymka
  • pielgrzymka ludzi pracy na Jasną Górę
  • pielgrzymka Siedlce

Jaka jest suma 1 i 3?