Pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki

Warszawa 3 listopada 1984 roku

Pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki
Pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie
fot. Wojciech Kempiński

Pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki w relacji podziemnego pisma „Praworządność”

Sobota, 3 listopada 1984 r., godzina 11. Pod przewodnictwem Prymasa Polski w otoczeniu biskupów, setek księży, kleryków, zakonników i zakonnic, z udziałem przewodniczącego NSZZ „Solidarność”, członków Komisji Krajowej i władz regionalnych „S”, w obliczu zgromadzenia obliczanego przez korespondentów zachodnich na około pół miliona ludzi – rozpoczyna się pogrzeb księdza Jerzego Popiełuszki. Większą liczbę ludzi gromadziły jedynie Msze Św. odprawiane przez Ojca Św. w czasie Jego obu pielgrzymek do Polski – poza nimi jest to największe zgromadzenie w powojennych dziejach naszego kraju.

(…)

Na smutną aż do bolesnego skurczu serca uroczystość pożegnania Kapelana naszego Związku, który zaraz po swej męczeńskiej śmierci uznany został nieoficjalnie za Patrona „Solidarności”, spieszyliśmy z wielką nadzieją ożywioną ofiarą Jego krwi. I nie zawiedliśmy się. To, w czym uczestniczyliśmy stłoczeni w promieniu wieluset metrów, kilometra może, wokół kościoła św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, na skwerach, ulicach i w alejach – było wielkim wydarzeniem, którego przełomową doniosłość będzie można należycie ocenić dopiero po pewnym czasie, ale już teraz jest pewne, że godna, dojrzała i zdecydowana manifestacja pół miliona solidarnych, czerpiących odwagę i moc z przykładu bohaterskiego Księdza, stworzyła potężną zaporę wobec zalewającej nasz kraj fali zalegalizowanego bezprawia i bezkarnej dotąd przemocy. Ksiądz Jerzy Popiełuszko padł zakatowany przez tych, których służbowe czynności polegają między innymi na podstępnym porywaniu bezbronnych, znęcaniu się nad nimi i skrytobójczym ich „likwidowaniu”. Ci specjaliści od mokrej roboty pozbawieni są jednak, jak słusznie zauważył przemawiając podczas uroczystości pogrzebowych znany aktor Andrzej Szczepkowski, polskiej wyobraźni. Nie zdołali przewidzieć, że „likwidując” bestialsko Księdza Jerzego – drobnego, wątłego i schorowanego człowieka, który nie uląkł się ich kastetów i buciorów – stwarzają męczennika, może nawet świętego, który będzie oparciem dla narodu, wzorem do naśladowania dla wielu, niewyczerpanym źródłem duchowej siły, tak bardzo potrzebnej nam do upragnionego zwycięstwa. On już zwyciężył – wbrew bezdusznej logice materialistycznego absurdu. Jego proste słowa prawdy, zapisane na papierze i magnetofonowej taśmie, oddziałują już, teraz – wbrew wszelkiej cenzurze – ze zwielokrotnioną siłą i w znacznie większym niż za życia zasięgu, przekraczającym dalece możliwości wyobraźni bezmyślnych katów z SB. – Więc otucha, że oto przybyło Polsce nowe sanktuarium narodowe, że otoczony parkanem plac przykościelny będzie już od zaraz kolejnym skrawkiem prawdziwie wolnej Polski.

Ta wolna Polska wybuchła nagle podczas żałobnych uroczystości w przepiękny słoneczny dzień 3 listopada. Otoczona wprawdzie żelaznym kordonem armatek wodnych, suk i gazików, które rozlokowano w długich kolumnach gdzieś na obrzeżu, ale przecież niepodległa duchem i niedająca się ujarzmić nawet terrorem.

(…)

Nad głowami zgromadzonych i na ogrodzeniu placu kościelnego widnieją setki pisanych charakterystycznym liternictwem transparentów i haseł:

„Łódź żegna ks. Jerzego – Apostoła »Solidarności«”

„Nigdy nie pokonają Ciebie i narodu – »Solidarność« Głogów”

„Żołnierze Armii Krajowej kół kombatanckich »Solidarności« czuwają!”

„Mordom politycznym – nie!”

„Lecz duszy zabić nie mogą – »Solidarność« Przasnysza”

„Słowa Twoje poniesiemy – Polonistyka UW”

„Nie zapomnimy – studenci prawa”

„Zostaniesz zawsze z nami – »Solidarność« FSO”

„O Panie, skróć ten miecz, co siecze kraj ... – »S« Starachowice”

„Ks. Jerzy, żegna Cię Pomorze Zachodnie – NSZZ »S«”

„Ksiądz Jerzy – świętym Jerzym naszych czasów” – XIII Drużyna Harcerska”

„»Solidarność« Węgrów” (miejscowość – przyp. red.), a tuż obok – „Węgrzy solidarni”

„Bóg uznał Go za godnego Siebie i przyjął jako całopalną ofiarę - Wspólnota Ruchu Światło – Życie”

„Nie zejdziemy z drogi, której nas uczyłeś - Nowa Huta”

„Wyrwano nam serce, lecz nie oddamy duszy - »Solidarność« Polkolor”

i wreszcie, jak testament, transparent ze słowami Czesława Miłosza: „Możesz go zabić - narodzi się nowy”.

Po uroczystościach pogrzebowych wielotysięczny pochód, ze sztandarami i transparentami, ruszył centralną arterią miasta - ul. Nowotki i Marszałkowską - w kierunku Śródmieścia. Jego trasa prowadziła obok obstawionego ZOMO-wcami jak forteca Stołecznego Urzędu Spraw Wewnętrznych - osławionego Pałacu Mostowskich. To właśnie tam tłum skandował w kierunku wystraszonych pretorianów: „Rzućcie pały, chodźcie z nami” i „Rzućcie pały, przebaczamy”.

Niezaczepiany przez „siły porządku” pochód dotarł do Śródmieścia. Stamtąd część jego przyjezdnych uczestników udała się bezpośrednio na Dworzec Centralny.

 


Źródło:

 • „Praworządność”, nr 6 i 7, 1985 r., s. 22-26

Film z uroczystości pogrzebowych ks. Jerzego Popiełuszki

 

Opis zdjęć

 1. Ksiądz Jerzy Popiełuszko wśród kwiatów.
 2. Zwłoki księdza Jerzego Popiełuszki w trumnie.
 3. Kwiaty na grobie ks. Jerzego Popiełuszki. W tle, na ogrodzeniu transparenty z napisami "Solidarność Zakopane", "Solidarność".
 4. Pokryty kwiatami grób ks. Jerzego Popiełuszki. Przed grobem lampki nagrobkowe ustawione w literę „V” z krzyżem w środku. W tle, na ogrodzeniu transparenty.
 5. Tłum zgromadzony na pogrzebie ks. Jerzego Popiełuszki przed kościołem Św. Stanisława Kostki. W tle transparent "...lecz duszy zabić nie mogą".
 6. Pogrzeb księdza Jerzego Popiełuszki. Tłum ludzi z palcami podniesionymi w kształcie litery „V”.
 7. Manifestacja po pogrzebie ks. Jerzego Popiełuszki. Siedlecka opozycja z transparentem "...lecz duszy zabić nie mogą - Solidarność Siedlce".
 8. Manifestacja po pogrzebie księdza Jerzego Popiełuszki.
 9. Pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki. Transparenty na ogrodzeniu kościoła Św. Stanisława Kostki, m.in. "Zginął za Boga i Ojczyznę".
 10. Pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki. Transparenty na ogrodzeniu kościoła Św. Stanisława Kostki - "Nocą po ciebie przyszli tak jak za okupacji. Teraz przemoc przyszła ze wschodu. Nie zapomnimy! Przyrzekamy! Solidarność Centrum Zdrowia Dziecka", "Tak mało powiedziałem, Nie zdążyłem. Serce moje zmęczyło się Zachwytem, Rozpaczą, Gorliwością, Nadzieją. Solidarność PAN", "Solidarność Bydgoszcz".
 11. Manifestacja po pogrzebie ks. Jerzego Popiełuszki. Na czele pochodu idzie grupa siedleckiej opozycji, m.in. Leszek Andrzejewski, Zbigniew Andrzejewski, Eliza Jędrzejuk, Joanna Andrzejewska, Agnieszka Więsak, Mirosław Andrzejewski, Sławomir Musiał.
 12. Manifestacja po pogrzebie ks. Jerzego Popiełuszki. Na czele liczna grupa siedleckiej opozycji z transparentem "...lecz duszy zabić nie mogą".
 13. Ksiądz Jerzy Popiełuszko. 1863 - 1983 Powstań Polsko.
 14. Pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki. Trumna ks. Jerzego Popiełuszki ustawiona na przykrytym flagą katafalku, wokół kwiaty, wieńce z elementami „Solidarności”. Nad trumną tablica z napisem „Bóg, Honor, Ojczyzna”.
 15. Pogrzeb księdza Jerzego Popiełuszki. Kondukt żałobny.
 16. Pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki. Katafalk z koroną cierniową i wstęgą "Solidarność Region Świętokrzyski".
 17. Pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki. Ja na uroczystości pogrzebowej ks. Jerzego Popiełuszki z transparentem.

Ten artykuł znaleziono szukając poniższych fraz:

ksiądz jerzy popiełuszko

 • pogrzeb jerzego popiełuszki
 • jerzy popiełuszko w trumnie
 • ks jerzy popiełuszko zdjęcia
 • popiełuszko wolność jest w nas
 • jerzy popiełuszko

Jaka jest suma 1 i 5?