Niezależna Poczta Pomorza

 

Mówiąc o historii Polski, trudno ominąć takie tematy jak niepodległość, niezależność lub też walka o ich odzyskanie. W rzeczone tony postanowiła uderzyć Niezależna Poczta Pomorza, uwrażliwiając zarówno zapalonych patriotów jak i szarych obywateli na trudy, jakim nasza ojczyzna musiała stawić czoła, aby obecnie stać się krajem wolnym, demokratycznym i nieznajdującym się pod władztwem któregokolwiek z sąsiadujących z nim mocarstw.

Wśród kolekcji wydanych przez Pocztę Pomorza znajdziemy 21 postulatów MKS, karty świąteczne o silnym zabarwieniu patriotycznym, czy w końcu ilustracje stanowiące subtelną satyrę polityczną i krytykę obowiązującego wówczas porządku. Można się tu również doszukiwać buntu przeciwko dyktaturze PRL-u i pragnienia tworzenia nowej, lepszej Rzeczypospolitej, opartej na fundamentach prawdziwie demokratycznych, tak dobrze znanych z krajów zachodnich. Jeden z wydanych znaczków jest również jawnym manifestem, jego nadruk krzyczy bowiem „Wolność politycznym”, wskazując jak niemoralne i niewłaściwe jest karanie ludzi za ich poglądy, niezgodne z jedyną słuszną linią władzy.

 


Karta Świąteczna 1a Karta Świąteczna 1b Karta Świąteczna 2a Karta Świąteczna 2b Karta Świąteczna 3a Karta Świąteczna 3b


Ten artykuł znaleziono szukając poniższych fraz:

stocznia remontowa gdańsk

21 postulatów solidarności
święto 1 maja
poczta gdańska
x zjazd pzpr
gdańsk stocznia

Skomentował Andrzej Zbiegniewski |

W 1983-4 roku wytwarzałem klisze drukarskie dla NPP. Procowałem wówczas w zakładzie Foto "Balladyna". Warszawa-Śródmieście, róg ulic Złotej i Żelaznej; piec minut piechotą od dworca Wa-wa Centralna. W omówione dni przyjeżdżał ze Szczecina łącznik. Na hasło odbierał nową produkcję i wracał.
Andrzej Zbiegniewski, Melbourne, Australia

Zostaw komentarz