Grudzień 1970

Grudzień 1970
Okładka książki "Grudzień 1970"
red. Piotr Jegliński
wyd.: Editions Spotkania

autor: praca zbiorowa, red. Piotr Jegliński

wydawnictwo: Editions Spotkania

miejsce wydania: Paryż

rok wydania: 1986

ilość stron: 568

wymiary: 84×134mm

Bardzo obszerny zbiór dokumentów i relacji z grudnia '70.

Materiały zamieszczone w tej książce publikowane były poza cenzurą w numerze 23/24/25 kwartalnika Spotkania (1985)

 

Przedmiotem niniejszej publikacji jest kryzys społeczno-polityczny, który wstrząsnął Polską w zimie 1970-71 r. Ramy chronologiczne tego kryzysu wyznaczają zasadniczo dwie daty; 13 grudnia 1970 - wprowadzenie w życie podwyżek cen żywności i 15 lutego 1971 -odwołanie tych podwyżek. Wypełniają je strajki i manifestacje robotników w miastach Wybrzeża - Gdańsku, Gdyni, Elblągu, Słupsku, Szczecinie, upadek ekipy Gomółki i przejęcie władzy przez Gierka, a następnie strajki styczniowe, głównie w Szczecinie i lutowe w Łodzi. Już te dane każą zrezygnować z ukutego przez oficjalną propagandę i znajdującego się w obiegu, a pomniejszającego określenia "wydarzenia grudniowe na Wybrzeżu". Używając formuły "kryzys zimowy 1970-71" zastrzegamy się, że 15 lutego nie jest cenzurą bezwzględną. Odwołanie podwyżek cen przerywa masowy zasięg protestu robotniczego i realne możliwości wybuchu strajku powszechnego w Polsce Poz tą datą zostawiamy sporadyczne strajki i manifestacje ciągnące się do maja 1971 r., a także represje władz wobec robotniczych przywódców, które trwały jeszcze kilka lat.

 

Piotr Jegliński

Piotr Antoni Jegliński (ur. 26 października 1951 w Warszawie) – publicysta, działacz opozycji demokratycznej w PRL. Współpracownik Janusza Bazydło i Janusza Krupskiego.

W latach 1970-1974 studiował na KUL w Lublinie. W 1974 wyjechał na stypendium do Paryża, gdzie w 1978 założył wydawnictwo Editions Spotkania, które drukowało książki zakazane w tym czasie w PRL.

Współtworzył również siatkę kurierską, która przemycała zakazane publikacje. Jednym z sukcesów stworzonej przez niego siatki było przemycenie do Polski w 1976 powielacza spirytusowego. Miał zostać zlikwidowany w ramach nieudanej akcji MSW o kryptonimie „Reszka”, która jednak skończyła się kompromitacją polskich służb. Naczelna Prokuratura Wojskowa postawiła mu wtedy również zarzut szpiegostwa, który został wycofany dopiero w 2000. Wydarzenia te przedstawia spektakl telewizyjny "Operacja Reszka". Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce Jegliński brał udział w akcji balonowej, wysłania balonów z ulotkami z Bornholmu 5 marca 1982. Obecnie zajmuje się działalnością wydawniczą.

31 sierpnia 2013 prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Piotra Jeglińskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.

Źródło:


Ten artykuł znaleziono szukając poniższych fraz:

editions spotkania

grudzień 1970
piotr jegliński
wydarzenia grudniowe 1970
wydawnictwo editions spotkania
wydarzenia grudniowe na wybrzeżu

Prosimy obliczyć 2 plus 6.