Rodowody niepokornych
autor: Bohdan Cywiński
wydawnictwo: Editions Spotkania
miejsce wydania: Paryż
rok wydania: 1985
ilość stron: 400
wymiary: 70×112mm
„Rodowody niepokornych” – zbiór esejów historyczno-politycznych autorstwa Bohdana Cywińskiego.
Książka „Rodowody niepokornych” Bohdana Cywińskiego przedstawia postacie polskich inteligentów okresu przełomu 19. i 20. wieku, którzy ukształtowali polską myśl polityczną następnych kilkudziesięciu lat.
Wstęp
Przedmiotem zawartych w tej książce rozważań o przeszłości są postawy społeczno-etyczne w Polsce ostatnich stu pięćdziesięciu lat.
Idąc poprzez historię najnowszą wstecz docieramy do krótkiego okresu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy - po dłuższym ugorowaniu - zaczęły się w polskiej myśli ideologicznej i politycznej rodzić nowe idee i nowe kierunki, które określiły następnie mapę ideologiczną społeczeństwa niemalże do czasu drugiej wojny światowej. Wczesne dzieje tych nurtów ideologicznych to dzieje jednego pokolenia polskiej inteligencji. Pokolenia urodzonego w pobliżu Powstania Styczniowego i wychowanego w okresie najciemniejszej nocy politycznej, jaka kiedykolwiek zapadła nad Polską. Pokolenia, które potrafiło odrodzić polskie życie polityczne, stworzyć potężne stronnictwa o wyraźnych programach i wnieść swój istotny wkład w odzyskanie niepodległości w 1918 roku, wreszcie - w wieku zdecydowanie już bliskim emerytalnego - podjąć trud budowy odrodzonego państwa. (...)
Spis treści:
Ex Litteris Libertas
- Edukacja niepokornych
- Mędrcy
- Takimi będą drogi Wasze
- Dzieje nurtu
Ethos ludzi podziemnych
- Buntownicy
- Rozbrat ze społeczeństwem
- Postawy i hasła
- Prometeusz i partia
- Epilogi karier
Walka o rząd dusz
- Skandal w WTD
- Konstantynizm polski
- Polaka-katolika portret literacki
- Istota konfliktu
Między patriotyzmem a nacjonalizmem
- Kilińszczyzna
- Nadzieje i rozczarowania
- Etyka egoizmu narodowego
Spotkania wbrew schematom
- Historia jednej rodziny
- Radykał na zakręcie historii
- Tomasz i Franciszek
- Katechumeni.
Bohdan Cywiński
Bohdan Cywiński ur. w 1939 r. w Milanówku pod Warszawą. Ukończył gimnazjum im. Rejtana. W 1956 r. brał udział w odnowie harcerstwa. Studiował polonistykę na UW (u prof. Jana Kotta) i filozofię na KUL. W 1973 r. uzyskał doktorat na Wydz. Filozoficznym Akademii Teologii Katolickiej.
Od roku 1966 był redaktorem, a następnie (po 1973 r.) redaktorem naczelnym miesięcznika „Znak”. Pracował aktywnie w środowiskach związanych z KIK; wygłosił wiele wykładów i odczytów.
W 1971 r. ukazała się w niewielkim nakładzie jego pierwsza i najgłośniejsza książka „Rodowody niepokornych”.
W końcu lat siedemdziesiątych blisko współpracował z niezależnym ruchem wydawniczym („GŁOS”) i wydał poza zasięgiem cenzury „Zatrutą humanistykę” i „Kościół polski w XX-leciu międzywojennym”. Był też jednym ze współzałożycieli i wykładowców Towarzystwa Kursów Naukowych.
W 1977 r. ówczesny metropolita krakowski Karol Wojtyła zlecił mu pracę nad historią Kościoła w Europie Środkowo-Wschodniej. Tom pierwszy tego opracowania („Korzenie tożsamości”) ukazał się w Rzymie w 1982 r.
W sierpniu 1980 r. Bohdan Cywiński został ekspertem MKS w Stoczni Gdańskiej i redagował większość dokumentów porozumienia gdańskiego. Wiele pracy poświęcił też tworzeniu struktur NSZZ „Solidarność” na terenie całego kraju. W 1981 r. objął funkcję zastępcy redaktora naczelnego tygodnika „Solidarność”. W październiku 1981 r. wyjechał na Zachód na stypendium naukowe i tu zastał go stan wojenny.
Ten artykuł znaleziono szukając poniższych fraz:
cywiński bohdan
rodowody niepokornych
bohdan cywiński
niepokorni książka
bohdan cywiński rodowody niepokornych
rodowody niepokornych cywiński