Kwadratowe słońce

Kwadratowe słońce
Okładka książki "Kwadratowe słońce"
autor: Stefan Knapp
wyd.: Wydawnictwo Wyzwolenie

autor: Stefan Knapp

wydawnictwo: Wydawnictwo Wyzwolenie

miejsce wydania: Warszawa

rok wydania: 1987

ilość stron: 102

wymiary: 145×205mm

przełożyła: Maria Tarczyńska

Kwadratowe Słońce – książka Stefana Knappa o jego pobycie w Syberyjskich łagrach.

 

Urodziłem się w roku 1921, w Biłgoraju, w Polsce, w Polsce też wychowywałem się i uczyłem aż do wojny. W roku 1939 znalazłem się w pułapce między dwoma najeźdźcami i zostałem deportowany do Rosji, a tam skazany na pięć lat obozu pracy. Z Rosji wydostałem się w roku 1942, po czym przez Persję, Indie i Afrykę Południową dotarłem w końcu do Anglii, gdzie jako pilot wstąpiłem do Royal Air Force. Dzisiaj żyję w Londynie, jestem z zawodu artystą plastykiem.

Książka ta nie jest moją biografią artystyczną, lecz tylko i wyłącznie relacją z dziwnego i pełnego przygód życia, jakie przypadło mi wieść, zwłaszcza od chwili aresztowania w Polsce. Jest ona zarazem próbą ukazania, jak dalece przeciętny człowiek może, jeżeli zajdzie tego konieczność, przystosować się do okoliczności, jakkolwiek mu niemiłych i obcych.

Napisałem tę książkę przede wszystkim dlatego, że pochodzę z sześcioosobowej rodziny, że łącznie nasza szóstka spędziła ponad trzydzieści lat w więzieniach i innych miejscach odosobnienia i że ja, jako ten, któremu najbardziej się poszczęściło, w tym sensie, że mogę się swobodnie wypowiadać, czuję się w obowiązku mówić za nas wszystkich. Dopiero teraz czuję dostatecznie wyleczony z przebytych doświadczeń i dostatecznie zrównoważony, żeby móc spisać na papierze udręki i przełomy fizyczne i duchowe, przez które przeszedłem. Sztuka jest tylko o tyle ważna w tej opowieści, że bardziej niż cokolwiek innego przyczyniła się do mojej rekonwalescencji i odbudowała mnie jako normalną istotę ludzką.

Stefan Knapp

Stefan Knapp

Stefan Knapp urodził się 11. lipca 1921 r. w średniozamożnej rodzinie mieszczańskiej.

Ze względu na brak środków finansowych, uniemożliwiających podjęcie nauki w szkole artystycznej, zapisuje się do średniej szkoły technicznej we Lwowie. Aresztowany w czasie jednej z łapanek, zostaje zesłany na Syberię, do Archangielska, gdzie przebywa 3 lata. Wstępuje następnie do armii Andersa i razem z nią przez Irak, Egipt trafia do Afryki, następnie do Londynu. Zapisuje się na kurs pilotażu, po którego ukończeniu jest pilotem myśliwców w ramach eskadry Dywizjonu 318 RAF.

Po zakończeniu wojny pozostał na emigracji. Podjął wymarzone studia artystyczne w Londynie na Royal Academy of Arts.

Sławę zyskuje dzięki wynalezieniu nowej metody pokrywania blach metalowych porcelaną a następnie nanoszenia szkliwa o różnych barwach. Uzyskuje szereg zamówień na realizację malowideł zdobiących monumentalne budowle. Był jednym z najbardziej znanych polskich artystów w Wielkiej Brytanii. W 1973 r. jako jedyny Polak w historii otrzymał Nagrodę im. Winstona Churchilla.

Stefan Knapp jest autorem książki pt. Kwadratowe Słońce, opisującej przeżycia na Syberii i w łagrze sowieckim.

Zmarł w Londynie 11. października 1996 r.


Ten artykuł znaleziono szukając poniższych fraz:

stefan knapp autor

kwadratowe słońce
stefan knapp
książki o łagrach
knapp
książki o więzieniu

Prosimy obliczyć 4 plus 2.