Strona Leszka Andrzejewskiego


Witam

wszystkich bardzo serdecznie na moich stronach internetowych, także komuchów i ludzi z "grupy trzymającej władzę", być może ktoś się opamięta.


 

Akta IPN i znaczki Solidarności

Strona jest próbą uporządkowania mojego skromnego archiwum oraz jest odzwierciedleniem mojego poglądu na historię najnowszą i teraźniejszość. Zachęcam Państwa do zapoznawania się z materiałami zawartymi na mojej stronie internetowej. W witrynie znajdują się zdjęcia oraz dokumenty IPN od początków Solidarności do dnia dzisiejszego, a także znaczki wydawane przez Solidarność i wydawnictwa niezależne, oraz inne pamiątki z okresu PRL-u i stanu wojennego (książki drugiego obiegu, bibuła, kalendarze, plakaty, ulotki, pocztówki, przedmioty itp.).

Strona jest na bieżąco aktualizowana i wzbogacana o opisy i dodatkowe dokumenty, ale już teraz zapraszam Państwa do zapoznania się z witryną. Jeśli spodoba Ci się serwis, przekaż informację o nim dalej i/lub podlinkuj stronę. Zachęcam także do dodawania wpisów do "Ocenzurowanej Księgi Gości".

Witryna tworzona jest hobbystycznie, przez internautę-amatora, także proszę o wyrozumiałość. Będę wdzięczny za wszelkie uwagi i wskazówki dotyczące mojej strony. Uwagi proszę nadsyłać pod e-mail: andrzejewski.siedlce@gmail.com.


 

Wszystkie materiały zawarte w serwisie (znaczki, zdjęcia, dokumenty, teksty) są udostępniane na licencji Creative Commons CC BY-SA 3.0

Wolno:

  • kopiować, rozpowszechniać, odtwarzać
  • tworzyć utwory zależne
  • użytkować w sposób komercyjny

Jedynym warunkiem jest uznanie autorstwa. Wyjątkiem są media wydawane i zarządzane przez spółkę agora s.a. które potrzebują pisemnej zgody.

 

Aktualności

Uzupełnienie listy TW

przez Leszek Andrzejewski

Lista tajnych współpracowników SB

Lista tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa z byłego województwa siedleckiego została uzupełniona o kolejnych 59 donosicieli. Jest to list otwarta, sukcesywnie uzupełniana przez Tomasza Olko w wyniku kwerendy w zasobach archiwalnych IPN. Obecnie na liście znajduje się 483 nazwiska konfidentów.

Więcej...

1050. rocznica Chrztu Polski

przez Leszek Andrzejewski

1050. rocznica Chrztu Polski

1050 lat temu, 14 kwietnia 966 roku, w przypadającą wówczas Wielką Sobotę, polski władca Mieszko I przyjął chrześcijaństwo. Chrzest księcia Polski zapoczątkował chrystianizację naszego kraju i włączył Polskę do rodziny chrześcijańskich narodów Europy.

"Gdzie chrzest, tam nadzieja"

pod takim hasłem odbyły się trzydniowe, kościelno-państwowe obchody jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski, które miały miejsce 14-16 kwietnia na Ostrowie Lednickim, w Gnieźnie i Poznaniu.

Więcej...

76. rocznica Zbrodni Katyńskiej

przez Leszek Andrzejewski

Apel pod Dębem Pamięci Władysława Koślacza

13 kwietnia 2016 roku w dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej z okazji 76. rocznicy zbrodni katyńskiej oraz 6. rocznicy posadzenia „Dębu Pamięci” odbył się Apel Pamięci pod Dębem Władysława Koślacza przy Hoteliku w Siedlcach.

Więcej...

Nowe banknoty

przez Leszek Andrzejewski

Bilet do kina Solidarność

Kolekcja banknotów Solidarnościowych powiększyła się o nowo nabyte walory. Są to Bilet do kina Solidarność, 100 zł z Lechem Wałęsą oraz 2 szt. banknotów obiegowych ze stemplami Solidarności.

Więcej...

Pamiątkowe zdjęcia z kościoła Św. Brygidy w Gdańsku

przez Leszek Andrzejewski

Pamiątkowe zdjęcia z kościoła Św. Brygidy w Gdańsku

W kościele, w miejscu przechowywania krzyży strajkowych, została urządzona nieoficjalna kaplica „Solidarności” (tzw. kącik „Solidarności”), w której organizowano okolicznościowe ekspozycje i gromadzono rozmaite pamiątki, emblematy, ulotki, związane z kontestowaniem stanu wojennego. Jednoznaczną wymowę miał również coroczny wystrój szopek bożonarodzeniowych i grobu wielkanocnego.

Więcej...

V Pielgrzymka Ludzi Pracy

przez Leszek Andrzejewski

V Pielgrzymka Ludzi Pracy

Komplet zdjęć z V Pielgrzymki Ludzi Pracy.

Pielgrzymka Ludzi Pracy odbywa się corocznie we wrześniu. Dwudniowa pielgrzymka gromadzi kilkadziesiąt tysięcy osób z całej Polski, które przyjeżdżają do Częstochowy autokarami, koleją i prywatnymi samochodami. Głównym punktem spotkania jest msza św. na jasnogórskim szczycie. Oprócz tego w programie jest droga krzyżowa, nocne czuwanie i okolicznościowe wystawy i prelekcje.

Więcej...

Pomnik Poległych Stoczniowców 1970

przez Leszek Andrzejewski

Pomnik Poległych Stoczniowców 1970

Komplet zdjęć Pomnika Poległych Stoczniowców 1970 w Gdańsku.

Pomnik składa się z trzech krzyży. Na każdym krzyżu zawieszona jest kotwica. W dolnej części monumentu znajdują się płaskorzeźby ze scenami z życia stoczniowców. Na pomniku umieszczono cytat z psalmu 29, a także fragment wiersza „Który skrzywdziłeś” Czesława Miłosza.

Więcej...

III Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski

przez Leszek Andrzejewski

III Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski

Komplet zdjęć z III Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

Papież przybywając do Polski w 1987 roku zastał ją apatyczną i uśpioną, już bez więźniów politycznych, ale i bez nadziei. Tym razem pielgrzymka Ojca Świętego do Polski nie budziła we władzach komunistycznych tak wielkiego oporu jak poprzednie. Dygnitarze protestowali jedynie przeciwko wizycie Jana Pawła II w Gdańsku, spotkaniu z Lechem Wałęsą i odwiedzeniu grobu księdza Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu. Ostatecznie jednak ustąpiły.

Więcej...


Ten artykuł znaleziono szukając poniższych fraz:

leszek andrzejewski

  • strony www siedlce
  • andrzejewski
  • akta ipn
  • solidarność siedlce
  • andrzejewscy