Strona Leszka Andrzejewskiego


Witam

wszystkich bardzo serdecznie na moich stronach internetowych, także komuchów i ludzi z "grupy trzymającej władzę", być może ktoś się opamięta.


 

Akta IPN i znaczki Solidarności

Strona jest próbą uporządkowania mojego skromnego archiwum oraz jest odzwierciedleniem mojego poglądu na historię najnowszą i teraźniejszość. Zachęcam Państwa do zapoznawania się z materiałami zawartymi na mojej stronie internetowej. W witrynie znajdują się zdjęcia oraz dokumenty IPN od początków Solidarności do dnia dzisiejszego, a także znaczki wydawane przez Solidarność i wydawnictwa niezależne, oraz inne pamiątki z okresu PRL-u i stanu wojennego (książki drugiego obiegu, bibuła, kalendarze, plakaty, ulotki, pocztówki, przedmioty itp.).

Strona jest na bieżąco aktualizowana i wzbogacana o opisy i dodatkowe dokumenty, ale już teraz zapraszam Państwa do zapoznania się z witryną. Jeśli spodoba Ci się serwis, przekaż informację o nim dalej i/lub podlinkuj stronę. Zachęcam także do dodawania wpisów do "Ocenzurowanej Księgi Gości".

Witryna tworzona jest hobbystycznie, przez internautę-amatora, także proszę o wyrozumiałość. Będę wdzięczny za wszelkie uwagi i wskazówki dotyczące mojej strony. Uwagi proszę nadsyłać pod e-mail: andrzejewski.siedlce@gmail.com.


 

Wszystkie materiały zawarte w serwisie (znaczki, zdjęcia, dokumenty, teksty) są udostępniane na licencji Creative Commons CC BY-SA 3.0

Wolno:

  • kopiować, rozpowszechniać, odtwarzać
  • tworzyć utwory zależne
  • użytkować w sposób komercyjny

Jedynym warunkiem jest uznanie autorstwa. Wyjątkiem są media wydawane i zarządzane przez spółkę agora s.a. które potrzebują pisemnej zgody.

 

Aktualności

Pomnik Poległych Stoczniowców 1970

przez Leszek Andrzejewski

Pomnik Poległych Stoczniowców 1970

Komplet zdjęć Pomnika Poległych Stoczniowców 1970 w Gdańsku.

Pomnik składa się z trzech krzyży. Na każdym krzyżu zawieszona jest kotwica. W dolnej części monumentu znajdują się płaskorzeźby ze scenami z życia stoczniowców. Na pomniku umieszczono cytat z psalmu 29, a także fragment wiersza „Który skrzywdziłeś” Czesława Miłosza.

Więcej...

III Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski

przez Leszek Andrzejewski

III Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski

Komplet zdjęć z III Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

Papież przybywając do Polski w 1987 roku zastał ją apatyczną i uśpioną, już bez więźniów politycznych, ale i bez nadziei. Tym razem pielgrzymka Ojca Świętego do Polski nie budziła we władzach komunistycznych tak wielkiego oporu jak poprzednie. Dygnitarze protestowali jedynie przeciwko wizycie Jana Pawła II w Gdańsku, spotkaniu z Lechem Wałęsą i odwiedzeniu grobu księdza Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu. Ostatecznie jednak ustąpiły.

Więcej...

Obalenie pomnika hańby

przez Leszek Andrzejewski

Pomnik hańby - symbol sowieckiej okupacji na zawsze zniknął z panoramy miasta Siedlce.

Nieoficjalnie jeszcze przed Sierpniem 80 ludzie z antykomunistycznej opozycji smarowali pomnik wdzięczności Armii Czerwonej czym popadło. Trzy razy radni z prawicy stawiali sprawę pod głosowanie na sesji Rady Miasta. Dwa razy "wdzięczni" przegłosowywali ich paroma głosami. W końcu wygrali.

Wydałem polecenie obalenia pomnika. Naciągnięto liny pomnik drgnął, lekko się pochylił, dwie metalowe szyny pękły i pomnik z hukiem runął na ziemię w idealnie zamierzonym kierunku. Żołnierze padli "na pysk". Po tylu latach bolszewia padła na kolana, aż zatrzęsło ziemią, wzbijając tumany kurzu. Pomnik hańby - symbol sowieckiej okupacji na zawsze zniknął z panoramy miasta Siedlce.

Więcej...

„Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”

przez Leszek Andrzejewski

„Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”

Właściciele Hoteliku w Siedlcach składają gratulację Klaudii Woźniak i Kacprowi Kołodziejczyk – uczniom z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Siedlcach oraz Pani Joannie Mędzy nauczycielce historii, za znalezienie się na liście laureatów prestiżowego konkursu Instytutu Pamięci Narodowej oraz Fundacji Wspólnoty Pokoleń „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”. Celem konkursu jest przywracanie pamięci o ofiarach Zbrodni Katyńskiej.

Więcej...

Plakaty, pocztówki i kalendarze

przez Leszek Andrzejewski

Plakaty, pocztówki i kalendarze

Następna część działu Pamiątki z PRL-u i stanu wojennego. Tym razem są to plakaty, pamiątkowe zdjęcia, kalendarze i ulotki powstałe po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 roku, a także pocztówki powstałe przed 12 grudnia 1981 roku, ale kupione już po wprowadzeniu stanu wojennego.

Więcej...

Pamiątki z PRL-u i stanu wojennego

przez Leszek Andrzejewski

Pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki

Powstał nowy dział Pamiątki z PRL-u i stanu wojennego, gdzie będę zamieszczał pamiątki ze stanu wojennego i lat 80'. Powstała już pierwsza strona Przedmioty z PRL-u, pozostałe strony już wkrótce.

Więcej...

Pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki

przez Leszek Andrzejewski

Pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki

Aktualizacja strony Pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki. Strona została uzupełniona o archiwalne zdjęcia z uroczystości pogrzebowych ks. Jerzego Popiełuszki w kościele Św. Stanisława Kostki w Warszawie, oraz opisy do nich.

Więcej...

Kolejna aktualizacja listy TW

przez Leszek Andrzejewski

Lista tajnych współpracowników SB

Na liście tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa z byłego województwa siedleckiego pojawiło się kolejnych 98 nazwisk konfidentów. Jest to wynik żmudnej pracy przeczesywania akt IPN przez Tomasza Olko. Obecnie na liście figuruje 424 nazwiska. Dalsze prace nad uzupełnianiem listy trwają...

Więcej...


Ten artykuł znaleziono szukając poniższych fraz:

leszek andrzejewski

  • strony www siedlce
  • andrzejewski
  • akta ipn
  • solidarność siedlce
  • andrzejewscy