Poboży Władysław informator „Adamski”

Poboży Władysław s. Franciszka ur. 22.03.1916 r. IPN Lu 00419/427 informator ps. „Adamski” Dąbrowa gm. Łaskarzew pow. Garwolin
Mieszkaniec miejscowości Dąbrowa gromada Łaskarzew powiat Garwolin. 22.V.1946 r. własnoręcznie napisał zobowiązanie o podjęciu współpracy z PUBP w Garwolinie przyjmując pseudonim konspiracyjny „Adamski”. W notatce służbowej, którą wystawił 14 lutego 1955 roku przez Referent Terenowy Powiatowego Urzędu ds. bezpieczeństwa Publicznego w Garwolinie Szczepaniak Władysław możemy przeczytać między innymi:

Po przeanalizowaniu teczki personalnej informatora ps. „Adamski” i przeprowadzonej rozmowie z informatorem na temat dalszej współpracy z Organami B.P. stwierdziłem, iż inf. ps. „Adamski” nie nadaje się do dalszej współpracy, ze względu na to, iż po pierwsze jest w słabym zdrowiu a po drugie oświadczył, że niema możliwości pracować dalej z Org. B.P., ponieważ oskarżać nie umie, gdyby kogoś oskarżył to zdaje mu się, że będą o tym wszyscy wiedzieli, że to on zrobił. W rozmowie z nim stwierdziłem niechęć i wrogość, co do pracy z Org. B.P. W związku z powyższym postanowiłem przesłać teczkę informatora ps. „Adamski” do Dep. .X. Wydz. .I. „C-1/III” celem złożenia w archiwum, ponieważ przyjęcie na kontakt nie miałoby żadnego celu operacyjnego.

W archiwach IPN znajduje się 10 kart dokumentów dotyczących jego osoby.

opracował: Tomasz Olko

Dokumenty:

  • IPN Lu 00419/427 Poboży Władysław informator „Adamski” - karta rejestracyjna EO-4, zobowiązanie do współpracy z UB (0,3 MB)

Inwentarz archiwalny IPN

 

  • IPN Lu 00419/427 Teczka personalna informatora pseudonim "Adamski" prowadzona przez PUBP Garwolin dot. Poboży / Poboża Władysław, imię ojca: Franciszek, data urodzenia: 22-03-1916 r. (Dokumentacja aktowa)

Komentarze


Prosimy obliczyć 1 plus 1.