Mężyński Grzegorz TW „Tadek”
Grzegorz Leszek Mężyński s. Jana ur. 01.01.1950 r. IPN Lu 00414/851 i IPN Lu 00419/1780 TW ps. „Tadek” nr rej. 6656 (potw. IPN) Trębice Dolne gm. Paprotnia.
Mieszkaniec wsi Trębice Dolne w gminie Paprotnia. Właściciel gospodarstwa rolnego i tartaku do 1983 r. pracujący jako kierowca w PKS w Siedlcach. Radny Gminnej Rady Narodowej w Paprotni. Pełnił też funkcję Strażnika Łowieckiego. Do współpracy z SB pozyskał go na zasadzie dobrowolności na początku 1983 roku por. Sławomir Łysiak kier. Sekcji VII Wydz. IV WUSW w Siedlcach. Własnoręcznie napisał zobowiązanie o współpracy przyjmując pseudonim konspiracyjny „Tadek”. W kierunkowym planie wykorzystania TW ps. „Tadek” wystawionym 31.03.1983 roku przez por. Sławomira Łysiaka czytamy miedzy innymi:
Tw. ps. „Tadek” w toku dalszej współpracy będzie wykorzystywany w następujących kierunkach:
- – zbieranie informacji o osobach ze środowiska wiejskiego, które podejmować będą różnorakie działania godzące w interesy PRL i obowiązujący porządek prawny;
- – rozpoznawanie osób nakłaniających rolników do bojkotu nowo powstających związków zawodowych lub podejmujących próby przeciwdziałania grupom inicjatywnym w organizowaniu struktur samorządowych w środowisku wiejskim;
- – rozpoznawanie nastrojów e środowisku wiejskim po zawieszeniu stanu wojennego i zwolnieniu wszystkich internowanych, byłych aktywistów „Solidarności” oraz osób wywodzących się z wrogich ugrupowań antysocjalistycznych;
- – ustalanie faktów dot. prowadzenia różnego rodzaju akcji protestacyjnych w środowisku wiejskim w postaci kolportażu literatury bezdebitowej, bojkotu decyzji władz terenowych oraz malowania wrogich haseł i napisów;
- – ustalania faktów docierania do rolników osób prowadzących wrogą, antypaństwową działalność oraz rozpoznawanie ich zamierzeń i podejmowanych działań;
- – zbieranie informacji o różnego rodzaju zjawiskach zachodzących w środowisku wiejskim, a w szczególności nastrojach ludności, komentarzach kierowanych pod adresem partii i rządu, przebiegu skupu i kontraktacji płodów rolnych, reformie gospodarczej, prowadzonej kampanii sprawozdawczo-wyborczej ZSL oraz ważniejszych wystąpień kleru;
- – uzyskiwania informacji o prezentowanych postawach, zachowaniu i prowadzonej działalności byłych działaczy „Solidarności” i osobach należących w przeszłości do wrogich ugrupowań antysocjalistycznych;
- – zbieranie informacji o próbach przenikania do władz terenowych ZSL byłych działaczy „Solidarności”, którzy zmierzać będą do wykorzystywania kampanii sprawozdawczo-wyborczej do celów antysocjalistycznych; – uzyskiwania wszelkich informacji przydatnych dla innych pionów SB i MO.
Powyższy plan wykorzystywania t.w. będzie aktualizowany na bieżąco w zależności od rozwoju sytuacji operacyjne.
Z kolei w kierunkowym planie wykorzystania TW ps. „Tadek” wystawionym 15.01.1987 roku przez st. insp. Wydz. VI WUSW w Siedlcach możemy między innymi przeczytać: (zachowano oryginalną pisownię)
Charakterystyka źródła
Tajny współpracownik ps. „Tadek” został pozyskany do współpracy celem zapewnienia dopływu informacji o działalności i zamiarach osób które w przeszłości aktywnie działali na rzecz Solidarności na terenie gminy Paprotnia. TW zamieszkuje we wsi Trębice Dolne w gm. Paprotnia. Do 1983 r. źródło pracowało jako kierowca w PKS Siedlce. Aktualnie pracuje na własnym gospodarstwie rolnym’ Oprócz tego jest właścicielem tartaku i świadczy usługi okolicznym rolnikom. Pełni też funkcję Strażnika Łowieckiego oraz jest radnym Gminnej Rady Narodowej w Paprotni. W związku z powyższym pozwala mu to na naturalne i bezpośrednie uzyskiwanie interesujących na informacji. W domu posiada telefon. W dotychczasowej współpracy tw. „Tadek” przekazała szereg informacji w większości ustnie. W większości były to informacje problemowe i sygnalizacyjne, wiarygodne możliwe do sprawdzenia i potwierdzenia. W związku z realizacją sprawy operacyjnego rozpracowania krypt. „Listy”. Tw. aktywnie realizował zadania przejawiając dużo własnej inicjatywy. Przyczynił się istotnie do likwidacji punktu poligraficznego.
Wykorzystanie źródła
- Uzyskiwanie informacji które prowadzą wrogą antysocjalistyczna działalność na bazie byłej „S” lub innych ugrupowań;
- Ustalanie faktów wrogiej działalności jak; kolportaż wrogiej literatury, rozrzucanie ulotek, malowanie haseł i napisów oraz bojkot decyzji władz gminnych i wojewódzkich;
- Rozpoznawanie nastrojów i faktów niezadowolenia w środowisku wiejskim;
- Ujawnianie faktów marnotrawstwa i niegospodarności w skupie oraz przechowalnictwie produktów i płodów rolnych;
- Ujawnianie faktów łapownictwa, korupcji i klikowości;
- Ujawnianie przypadków fałszowania sprawozdawczości i statystyki rolnej;
- Zbieranie informacji na temat kleru i Duszpasterstwa Rolników;
- Uzyskiwanie innych wszelkich informacji przydatnych dla innych pionów S.B. i M.O.
Szkolenie t.w
Szkolenie źródła będzie odbywało się na każdym spotkaniu a w przypadku wykorzystania tw do gier i kombinacji operacyjnych na spotkaniach specjalnie przeznaczonych do tego celu. Szkolenie będzie obejmować w szczególności formy i metody zbierania informacji, selekcja informacji ze względu na wartość oraz przestrzeganie konspiracji współpracy.
Łączność z t.w.
Każde następne spotkanie będzie umawiane i uzgadniane w trakcie spotkania, ustalony będzie dzień, godzina oraz miejsce spotkania. W przypadkach niecierpiących zwłoki (źródło posiada telefon) kontakt zostanie nawiązany telefonicznie na hasło „mam potrzebne drewno”. W niektórych uzasadnionych sytuacjach kontakt będzie nawiązany przez osoby trzecie.
Kontrola pracy źródła
Dla sprawdzenia prawdomówności i obiektywizmu źródła, zlecane będą zadania zdobycia informacji już nam znanych. Ponadto t.w. można będzie kontrolować przez inne osobowe źródła informacji – „Marek” [Witold Skwierczyński] i „Nippon” [Józef Ogrodniczuk]. Okresowo stosowane będzie „W”.
Wynagradzanie źródła
Tajny współpracownik wynagradzany będzie w formie pieniężnej i rzeczowej. Wielkość kwoty lub nagrody uzależniona będzie od wartości informacji i od tzw. dyscypliny współpracy.
Ostatecznie współpraca z TW ps. „Tadek” została zakończona w 1990 roku z powodu zmiany sytuacji społeczno-politycznej w kraju i reorganizacją Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
opracował: Tomasz Olko
Dokumenty:
- IPN BU Lu-III-5310-385(2)/17 Mężyński Grzegorz TW „Tadek” - nota wystawiona przez IPN potwierdzająca tożsamość TW (0,5 MB)
- IPN Lu 00419/1780 t. 2 Mężyński Grzegorz TW „Tadek” - Teczka pracy tajnego współpracownika pseudonim „Tadek” (99 MB)
Inwentarz archiwalny IPN
Nr rejestracyjny: KWMO Siedlce 6656/1983
- IPN Lu 00414/851/D Teczka personalna tajnego współpracownika pseudonim "Tadek" prowadzona przez Wydział IV KWMO/Wydział VI/Wydział Ochrony Gospodarki WUSW w Siedlcach w latach 1983-1990. Materiały dotyczące: Grzegorz Leszek Mężyński, imię ojca: Jan, ur. 01-01-1950 r. (Mikrofilm diazo)
- IPN Lu 00414/851/J Teczka personalna tajnego współpracownika pseudonim "Tadek" prowadzona przez Wydział IV KWMO/Wydział VI/Wydział Ochrony Gospodarki WUSW w Siedlcach w latach 1983-1990. Materiały dotyczące: Grzegorz Leszek Mężyński, imię ojca: Jan, ur. 01-01-1950 r. (Mikrofilm jacket)
- IPN Lu 00419/1780 t. 1 Teczka personalna tajnego współpracownika pseudonim "Tadek", dotycząca: Grzegorz Leszek Mężyński, imię ojca: Jan, ur. 01-01-1950 r. (Dokumentacja aktowa)
- IPN Lu 00419/1780 t. 2 Teczka pracy tajnego współpracownika pseudonim "Tadek" Materiały dotyczące: Grzegorz Leszek Mężyński, imię ojca: Jan, ur. 01-01-1950 r. (Dokumentacja aktowa)