Strona Leszka Andrzejewskiego
Witam
wszystkich bardzo serdecznie na moich stronach internetowych, także komuchów i ludzi z "grupy trzymającej władzę", być może ktoś się opamięta.
Akta IPN i znaczki Solidarności
Strona jest próbą uporządkowania mojego skromnego archiwum oraz jest odzwierciedleniem mojego poglądu na historię najnowszą i teraźniejszość. Zachęcam Państwa do zapoznawania się z materiałami zawartymi na mojej stronie internetowej. W witrynie znajdują się zdjęcia oraz dokumenty IPN od początków Solidarności do dnia dzisiejszego, a także znaczki wydawane przez Solidarność i wydawnictwa niezależne, oraz inne pamiątki z okresu PRL-u i stanu wojennego (książki drugiego obiegu, bibuła, kalendarze, plakaty, ulotki, pocztówki, przedmioty itp.).
Strona jest na bieżąco aktualizowana i wzbogacana o opisy i dodatkowe dokumenty, ale już teraz zapraszam Państwa do zapoznania się z witryną. Jeśli spodoba Ci się serwis, przekaż informację o nim dalej i/lub podlinkuj stronę. Zachęcam także do dodawania wpisów do "Ocenzurowanej Księgi Gości".
Witryna tworzona jest hobbystycznie, przez internautę-amatora, także proszę o wyrozumiałość. Będę wdzięczny za wszelkie uwagi i wskazówki dotyczące mojej strony. Uwagi proszę nadsyłać pod e-mail: andrzejewski.siedlce@gmail.com
Wszystkie materiały zawarte w serwisie (znaczki, zdjęcia, dokumenty, teksty) są udostępniane na licencji Creative Commons CC BY-SA 3.0
Wolno:
- kopiować, rozpowszechniać, odtwarzać
- tworzyć utwory zależne
- użytkować w sposób komercyjny
Jedynym warunkiem jest uznanie autorstwa. Wyjątkiem są media wydawane i zarządzane przez spółkę agora s.a. które potrzebują pisemnej zgody.
Aktualności
przez Leszek Andrzejewski
76. rocznica Zbrodni Katyńskiej
13 kwietnia 2016 roku w dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej z okazji 76. rocznicy zbrodni katyńskiej oraz 6. rocznicy posadzenia „Dębu Pamięci” odbył się Apel Pamięci pod Dębem Władysława Koślacza przy Hoteliku w Siedlcach.
przez Leszek Andrzejewski
Nowe banknoty
Kolekcja banknotów Solidarnościowych powiększyła się o nowo nabyte walory. Są to Bilet do kina Solidarność, 100 zł z Lechem Wałęsą oraz 2 szt. banknotów obiegowych ze stemplami Solidarności.
przez Leszek Andrzejewski
Pamiątkowe zdjęcia z kościoła Św. Brygidy w Gdańsku
W kościele, w miejscu przechowywania krzyży strajkowych, została urządzona nieoficjalna kaplica „Solidarności” (tzw. kącik „Solidarności”), w której organizowano okolicznościowe ekspozycje i gromadzono rozmaite pamiątki, emblematy, ulotki, związane z kontestowaniem stanu wojennego. Jednoznaczną wymowę miał również coroczny wystrój szopek bożonarodzeniowych i grobu wielkanocnego.
Więcej... Pamiątkowe zdjęcia z kościoła Św. Brygidy w Gdańsku
przez Leszek Andrzejewski
V Pielgrzymka Ludzi Pracy
Komplet zdjęć z V Pielgrzymki Ludzi Pracy.
Pielgrzymka Ludzi Pracy odbywa się corocznie we wrześniu. Dwudniowa pielgrzymka gromadzi kilkadziesiąt tysięcy osób z całej Polski, które przyjeżdżają do Częstochowy autokarami, koleją i prywatnymi samochodami. Głównym punktem spotkania jest msza św. na jasnogórskim szczycie. Oprócz tego w programie jest droga krzyżowa, nocne czuwanie i okolicznościowe wystawy i prelekcje.
przez Leszek Andrzejewski
Pomnik Poległych Stoczniowców 1970
Komplet zdjęć Pomnika Poległych Stoczniowców 1970 w Gdańsku.
Pomnik składa się z trzech krzyży. Na każdym krzyżu zawieszona jest kotwica. W dolnej części monumentu znajdują się płaskorzeźby ze scenami z życia stoczniowców. Na pomniku umieszczono cytat z psalmu 29, a także fragment wiersza „Który skrzywdziłeś” Czesława Miłosza.
przez Leszek Andrzejewski
III Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski
Komplet zdjęć z III Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.
Papież przybywając do Polski w 1987 roku zastał ją apatyczną i uśpioną, już bez więźniów politycznych, ale i bez nadziei. Tym razem pielgrzymka Ojca Świętego do Polski nie budziła we władzach komunistycznych tak wielkiego oporu jak poprzednie. Dygnitarze protestowali jedynie przeciwko wizycie Jana Pawła II w Gdańsku, spotkaniu z Lechem Wałęsą i odwiedzeniu grobu księdza Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu. Ostatecznie jednak ustąpiły.
przez Leszek Andrzejewski
Obalenie pomnika hańby
Nieoficjalnie jeszcze przed Sierpniem 80 ludzie z antykomunistycznej opozycji smarowali pomnik wdzięczności Armii Czerwonej czym popadło. Trzy razy radni z prawicy stawiali sprawę pod głosowanie na sesji Rady Miasta. Dwa razy "wdzięczni" przegłosowywali ich paroma głosami. W końcu wygrali.
Wydałem polecenie obalenia pomnika. Naciągnięto liny pomnik drgnął, lekko się pochylił, dwie metalowe szyny pękły i pomnik z hukiem runął na ziemię w idealnie zamierzonym kierunku. Żołnierze padli "na pysk". Po tylu latach bolszewia padła na kolana, aż zatrzęsło ziemią, wzbijając tumany kurzu. Pomnik hańby - symbol sowieckiej okupacji na zawsze zniknął z panoramy miasta Siedlce.
przez Leszek Andrzejewski
„Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”
Właściciele Hoteliku w Siedlcach składają gratulację Klaudii Woźniak i Kacprowi Kołodziejczyk – uczniom z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Siedlcach oraz Pani Joannie Mędzy nauczycielce historii, za znalezienie się na liście laureatów prestiżowego konkursu Instytutu Pamięci Narodowej oraz Fundacji Wspólnoty Pokoleń „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”. Celem konkursu jest przywracanie pamięci o ofiarach Zbrodni Katyńskiej.
Ten artykuł znaleziono szukając poniższych fraz:
leszek andrzejewski
- strony www siedlce
- andrzejewski
- akta ipn
- solidarność siedlce
- andrzejewscy