Banknoty i znaczki Solidarności


Strona ta poświęcona jest prezentacji kolekcji znaczków (cegiełek) niezależnych wydawnictw działających w Polsce w okresie od stanu wojennego do wyborów w 1989 roku. Ich posiadanie lub rozprowadzanie wiązało się m.in. z karami więzienia. Zjawisko wydawania i rozpowszechniania tych znaczków jest ewenementem na skalę nie tylko europejską ale i światową.

Zawarte na tej stronie znaczki podziemnej Poczty Solidarności i innych organizacji niepodległościowych są w 100% moim zbiorem. Była to forma mojego finansowego wspierania Podziemnej Solidarności, w wyniku, czego powstała ta kolekcja. Część znaczków została pozyskana po 89 roku w wyniku wymiany. Są one dodatkowo oznaczone w uwagach.

Znaczki te nie są typowymi walorami filatelistycznymi. Znaczki Poczty Podziemnej stanowiły formę cegiełek wspierających organizacje niepodległościowe w walce z reżimem komunistycznym. Oprócz wartości poznawczych i artystycznych były dla ludzi symbolem braku uległości wobec władzy. Treści zamieszczane na znaczkach odzwierciedlały emocje społeczne, odnosiły się do bieżących wydarzeń, ośmieszały rządzących, a równocześnie przypominały o ważnych rocznicach i postaciach zasłużonych dla Polski. Ilość znaczków wydanych w omawianym okresie jest praktycznie niemożliwa do oszacowania. Uważa się, że w kolportażu znalazło się ok. 20 000 znaczków.

Jakość druku znaczków „Solidarności” zależała od tego, czym dysponowały podziemne drukarnie. Możliwości techniczne powodowały, że znaczki często były jednobarwne, nierówne w kształcie, drukowane na słabym papierze. Zdarzały się jednak egzemplarze precyzyjnie opracowane graficznie i wydrukowane z użyciem całej palety kolorów. Nie ustępowały one w niczym znaczkom wydawanym oficjalnie przez pocztę PRL-u.

W omawianym okresie działało sto kilkadziesiąt poczt. Znaczki drukowały wszystkie najważniejsze podziemne organizacje opozycyjne. W mojej kolekcji znajdują się znaczki: Poczty Solidarności, Poczty Solidarności Walczącej, Poczty KPN, Niezależnej Poczty Pomorza, Poczty Niezależnej, Poczty Podziemnej, Polskiego Państwa Podziemnego, Wolnej Poczty, SKOS Metrum Siedlce, znaczki Wydawnictwa Most oraz innych wydawnictw niezależnych. Oddzielną kategorię prezentują banknoty. Wśród walorów znajdujących się w mojej kolekcji jest unikalny znaczek wydany tylko w 12 egzemplarzach: uzupełnienie oficjalnej serii znaczków „Polscy laureaci nagrody Nobla”.

„[...] Każdy suwerenny kraj ma swoją pocztę i swoje znaczki. I u nas historycznie, nawet w zakresach zaborów, jak tylko powstał rząd np. w czasie powstania styczniowego, to zaraz emitował swoją walutę i swoje znaczki pocztowe. [...] To jest dowód na to, że jak tylko nasi rodacy poczuli trochę wolności, to zaraz zrobili dokument, że my jesteśmy niezależni: mamy tu swoją pocztę [...].”

Stanisław Głażewski, redaktor i wydawca pism podziemnych z Puław, zajmujący się m. in. drukowaniem znaczków.


 


Ten artykuł znaleziono szukając poniższych fraz:

znaczki kolekcjonerskie

  • katalog znaczków polskich
  • poczta znaczki
  • znaczki pocztowe kolekcjonerskie
  • stare znaczki
  • znaczki polskie katalog

Skomentował Zbigniew Endzel |

Witam. Jest jeszcze kilka innych katalogów znaczków Solidarności (Poczty Podziemnej), m.in. 5-cio tomowy, pisany na maszynie do pisania w latach 1982-89 z wklejanymi kolorowymi fotografiami wszystkich umieszczonych w nim znaczków, jak też "Jan Paweł II - Pielgrzym Pokoju na znaczkach Poczty Podziemnej w Polsce w latach 1982-1990" lub katalog czarno-biały Wacława Sokołowskiego znaczków wydanych w roku 1987. Dwa pierwsze wymienione tu, mojego autorstwa, są jeszcze dostępne. Pozdrawiam ZE

Skomentował Mirosław |

Czy jest możliwe gdybym przestawił skany swoich znaczków Poczty Solidarność o krótki ich opis. Pozdrawiam.

Odpowiedział Leszek Andrzejewski

Niestety nie. Sam mam problemy z opisami niektórych znaczków, ponadto nie posiadam nadmiaru czasu. Wiele stron wymaga jeszcze uzupełnienia.

Skomentował Marzena Gurecka |

Witam.
Panie Leszku posiadam w spadku po tacie album ze znaczkami Solidarności. Wiem, że to temat trudny do wyceny aczkolwiek może zna Pan osoby zainteresowane zakupem. Foto mogę wysłać na Pana adres.
Pozdrawiam. Marzena Gurecka [adres mail]
[nr tel.]

Odpowiedział Leszek Andrzejewski

Witam,

Nie, nie znam. Nie zajmuję się pośrednictwem w sprzedaży znaczków Solidarnościowych.

Skomentował LESZEK SMOLIK |

Panie Leszku jaka jest możliwość zdobycia katalogu poczty podziemnej Solidarności. Jestem zainteresowany kupnem.

Pozdrawiam Leszek Smolik

Odpowiedział Leszek Andrzejewski

Nie posiadam katalogu poczty podziemnej Solidarności. Skatalogowanie tego wszystkiego jest bardzo trudne (jeśli wręcz nie niemożliwe), choć podejmuje się takie próby.

Co do katalogów - istnieje ich kilka. Lata 82-84 opracował Zbigniew Kowalewski "Poczta Podziemna Lata 1982-1984" a rok 1985 i 1986 Andrzej Jaworski "Katalog znaczków 1985" i "Katalog znaczków 1986". Nie wiem czy to jest katalog czy innego rodzaju książka - Anatol Kobyliński "Sześć lat Podziemnej Poczty w Polsce 1982-1988". Swoje opracowania mają też Ośrodek Karta i Muzeum Polskie w Rapperswil (Szwajcaria).

Skomentował Andrzej |

Jaka może być aktualnie wartość finansowa takich znaczków? Powiedzmy, że ok. 400 szt?

Odpowiedział Leszek Andrzejewski

Witam,

dla mnie te znaczki mają wartość sentymentalną. Powyższa kolekcja nie jest na sprzedaż i nie interesowałem się cenami znaczków Solidarności na rynku. Jak każdy przedmiot kolekcjonerski, wartość uzależniona jest od wielu czynników: ilości zachowanych egzemplarzy na rynku, ich stanu zachowania, walorów artystycznych i wielu innych czynników. Przypuszczam, że nikt panu nie odpowie ile kosztuje 400 szt. znaczków solidarnościowych. Każdy znaczek lub kolekcję należałoby wycenić indywidualnie.

Skomentował Jarek Fastlind |

Witam,
widze ze portal nadal zyje i jest uzupelniany ciekawymi informacjami. Galeria znaczkow poczty Solidarnosc nie jest zbyt duza a moge ja zasilic skanami wielu posiadanych walorow - prosze dac znac czy to ciekawa propozycja.
Przy okazji mam pytanie odnosnie jednego waloru: Lech Wałęsa 1943. Nobel 1983 - Metrum Siedlce. Wiem, ze walor ten zostal niemal calkowicie zniszczony a jednak jego zdjecie znajduje sie w galerii. Czy jest szansa na jego pozyskanie do kolekcji, czy to utopia?
Pozdrawiam, Jarek

Odpowiedział Leszek Andrzejewski

Witam serdecznie

Dziękuję za propozycję, ale będę zmuszony z niej zrezygnować. W sieci jest wiele stron ze znaczkami Solidarności które lepiej lub gorzej próbują zebrać skany wszystkich walorów. Powyższa kolekcja znaczków Podziemnej Solidarności jest w 100% zbiorem, który jest w moim posiadaniu i uważam, że jako taki jest unikalny.

Co do znaczka Lech Wałęsa 1943. Nobel 1983 faktycznie wykonano ich tylko 12 sztuk i następnie zniszczono matryce. Jest to jedna z perełek mojego zbioru i nie podlega wymianie ani sprzedaży.

Pozdrawiam.

Prosimy obliczyć 2 plus 3.