Pogrzeb śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Kraków 18 kwietnia 2010 roku

Nagła i tragiczna śmierć prezydenta Lecha Kaczyńskiego wraz z małżonką wstrząsnęły całym narodem oraz odbiły się szerokim echem na arenie międzynarodowej. Głowy Niemiec, Anglii, USA oraz wielu innych krajów składały Polakom najszczersze kondolencje z powodu tragedii, jaka miała miejsce w Smoleńsku, telewizje z całego świata jednogłośnie uznały tę katastrofę za wydarzenie dnia, o którym mówiono od rana do wieczora, natomiast w Polsce ogłoszono żałobę narodową, aby godnie oddać cześć zarówno parze prezydenckiej jak i wszystkim zmarłym.

Pożegnanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Warszawie

Uroczystości żałobne w intencji ofiar katastrofy w Smoleńsku rozpoczęły się 17 kwietnia w samo południe, na Placu Piłsudskiego w stolicy naszego kraju. To właśnie wtedy w całej Polsce dało się słyszeć syreny alarmowe, oznajmiające że z honorami żegnany jest zarówno prezydent Lech Kaczyński, jak i pozostałych 95 wybitnych Polaków, którzy zginęli u jego boku. Na placu nie zabrakło zdjęć ofiar katastrofy, przy których zgromadzeni zapalali znicze i kładli kwiaty, aby godnie uczcić ich pamięć. O godzinie trzynastej rozpoczęła się oficjalna msza żałobna, w której udział wzięło wielu znamienitych przedstawicieli duchowieństwa, świata polityki, kultury, a także zwykłych obywateli, pragnących raz jeszcze pożegnać się z ofiarami katastrofy smoleńskiej.

O godz. osiemnastej odprawiono mszę św. w intencji prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. W archikatedrze jak i w jej bliskim otoczeniu zgromadziły się dziesiątki tysięcy wiernych, aby ofiarować Bogu duszę Jarosława i Marii Kaczyńskich. Po mszy przy trumnach odbyło się całonocne czuwanie.

Uroczystości pogrzebowe Marii i Lecha Kaczyńskich w Krakowie

Dnia 18 kwietnia 2010 roku, równo o godzinie 14 w bazylice Mariackiej rozpoczęła się uroczysta msza żałobna, w której uczestniczyło ponad 150 tysięcy osób zgromadzonych na Rynku Głównym, ale także na krakowskich Błoniach, czy przed bazyliką w Łagiewnikach. Nabożeństwu przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz.

Dzisiaj w Bazylice Mariackiej, w sercu stołecznego i królewskiego miasta Krakowa, witamy i zarazem żegnamy prezydenta i wierną towarzyszkę jego życia. Jesteśmy poruszeni żalem, z jakim wspomina ich w tych dniach Polska i Warszawa, i Kraków i świat cały. Głębia smoleńskiej tragedii oraz związane z nią doświadczenie narodu domagają się od nas głębokiego symbolu oraz szczególnej pamięci. Na Wawelu spoczną dwie trumny, ale zapisany w nich jest los wszystkich pozostałych towarzyszy ostatniej, podniebnej podróży. Zapisana jest w nich również pamięć o spoczywających w katyńskich mogiłach synach polskiego narodu. W ten sposób Krypta Katyńska na Wawelu będzie przemawiać do naszych serc oraz do pamięci następnych pokoleń. – mówił kard. Stanisław Dziwisz

Po zakończeniu mszy świętej trumny z ciałami Lecha i Marii Kaczyńskich umieszczone zostały na lawetach armatnich, natomiast zebrany tłum jednym głosem odśpiewał hymn naszego kraju, dając wyraz swojemu patriotyzmowi, przywiązaniu do ojczyzny i szacunkowi do głowy państwa. Następnie ulicami miasta przeszedł kondukt żałobny. Przy donośnym dźwięku dzwonu Zygmunta, trumny z ciałami Lecha i Marii Kaczyńskich zostały przeniesione do katedry Wawelskiej. Ostatnia droga pary prezydenckiej, zakończyła się w podziemiach katedry Wawelskiej, w krypcie zasłużonych i wielkich Polaków. W czasie składania ciał Lecha i Marii Kaczyńskich do grobu, oddano 21 salw armatnich. Wszystkie te wydarzenia oglądali nie tylko tłumnie zebrani w Krakowie żałobnicy, ale i miliony osób z kraju i ze świata dzięki rozlicznym transmisjom telewizyjnym.

Dzień ten, mimo że przepełniony był smutkiem oraz niepewnością jak dalej potoczą się losy kraju, był wydarzeniem bez wątpienia wiekopomnym i godnym zapamiętania. Był to dzień, kiedy naród choć na chwilę zapomniał o różnicach, waśniach oraz animozjach, a połączył się w bólu i żałobie nad poległymi znamienitymi Polakami, kwiatem narodu, którzy już nigdy nie będą mieli okazji reprezentować naszej ojczyzny osobiście.

Cześć ich pamięci!

 


Ten artykuł znaleziono szukając poniższych fraz:

pogrzeb lecha kaczyńskiego

  • pogrzeb kaczyńskiego
  • pogrzeby kraków
  • pogrzeb prezydenta
  • lech kaczyński
  • uroczystości pogrzebowe lecha kaczyńskiego
Prosimy obliczyć 2 plus 9.