Solski Jan TW „Stefan”
Jan Solski s. Stefana ur. 01.08.1946 r. IPN Lu 555/41 TW ps. „Stefan” nr rej. 7670 Siedlce.
Mieszkaniec Siedlec. Wykształcenie wyższe ekonomiczne. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Członek PZPR i ORMO. Do współpracy pozyskał go jeszcze podczas studiów na zasadzie dobrowolności 05.12.1968 r. Robert Peters insp. Wydz. III KW MO w Warszawie. Własnoręcznie napisał zobowiązanie o podjęciu współpracy przyjmując pseudonim konspiracyjny „Stefan”.
W charakterystyce TW ps. „Stefan” którą wystawił 17.02.1987 r. ppor. Ireneusz Boguski inspektor Wydz. II WUSW w Siedlcach możemy przeczytać:
CHARAKTERYSTYKA
Tw ps. „Stefan” ur. 1946 r., narodowość polska, obywatelstwo polskie , wykształcenie wyższe – mgr ekonomii, żonaty, członek PZPR, pracownik prywatnego zakładu specjalizującego się w uruchomianiu oczyszczalni ścieków, zna biegle angielski, słabo niemiecki i rosyjski, zam. Siedlce.
- Tw pozyskany 5.12.1968 r. przez Wydz. III KW MO w W-wie na zasadzie dobrowolności. Współpraca została zawieszona w 1969 r. z powodu ukończenia studiów i wstąpienia do PZPR. Podjęty z dn. 20.06.1985 r. przez Wydz. II WUSW w Siedlcach. Chętnie i zaangażowaniem realizuje zlecone zadania. Posiada zdolność zawierania znajomości i prowadzenia dyskusji oraz wydobywania od swych rozmówców informacji objętych zakresem zadań zleconych przez SB. Źródło nie posiada dostępu do wiadomości objętych tajemnicą państwową.
- (...)
- (...)
- Tw utrzymuje kontakty towarzyskie i rodzinne z osobami mieszkającymi Austrii, RFN i USA.
- W najbliższej przyszłości tw zamierza wyjechać na zaproszenie prywatne do Austrii. Wyjazd ten jest planowany na maj 1987 r. Osobą zapraszającą byłaby M. Dominowska. Dotychczas odbyto z tw 10 spotkań na których przekazał szereg informacji istotnych dla pracy SB. Podczas ostatniego wyjazdu realizował zadania rozpoznawczo-ustaleniowe na zlecenie SB. Obecnie trwa proces rozliczania tw z tego pobytu. Do współpracy ze SB ustosunkowany pozytywnie. Jest osobą inteligentną i elokwentną. Swobodnie przystosowuje się do atmosfery sytuacji w jakiej się znajduje. Źródło wykorzystywane jest na kierunku RFN i Austrii.
Z kolei w informacji przesłanej przez naczelnika Wydz. II WUSW w Siedlcach kpt. mgr B. Dąbrowskiego do naczelnika Wydziału XII Departamentu II MSW w Warszawie możemy między innymi przeczytać:
Do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa został pozyskany 5.12.1968 r. na podstawie współodpowiedzialności za bezpieczeństwo kraju przez inspektora Wydz. III KS MO. W tym czasie tw był studentem V roku Wydziału Ekonomii Politycznej UW w Warszawie. W dniu 19.06.1985 r. materiały na w/w zostały podjęte przez pracownika Wydz. II tut. WUSW z Wydz. „C” SUSW w Warszawie do dalszego prowadzenia. Celem podjęcia materiałów było zapewnienie dopływu informacji na temat środowiska uciekinierskiego Austrii oraz rozpoznanie środowiska posiadaczy polskich paszportów konsularnych na terenie Wiednia. Tw wyjeżdżał dotychczas w 1985 r. do Austrii oraz w 1986 r. do RFN. Zlecano mu przy tym zadania rozpoznawczo-ustaleniowe. Z realizacji tych zadań wywiązał się właściwie, wykazując przy tym dużo własnej inicjatywy. W ocenie dotychczasowej współpracy można ocenić go jako człowieka obiektywnego, inteligentnego rozumiejącego aktualną sytuacje w kraju. Jest zrównoważony i taktowny. Potrafi zachować się w sytuacjach trudnych Posiada dar łatwego nawiązywania kontaktów w nowym otoczeniu. Pozytywnie ustosunkowany do SB, współpracę z tą służbą traktuje poważnie i odpowiedzialnie. Przekazywane przez niego informacje były prawdziwe i poszerzały rozpoznanie. W okresie współpracy odbyto z tw 14 spotkań (od momentu przejęcia materiałów). Nie był wynagradzany materialnie.
II sytuacja operacyjna Na przełomie maja i czerwca 1987 tw ps. „Stefan” zamierzał wyjechać do Austrii na okres 4 mies. W Austrii przebywał będzie u posiadaczki polskiego paszportu konsularnego Marii Dominowskiej. Wym. pracuje jako specjalistka d/s rehabilitacji zarabiająca miesięcznie ok. 20 tys. szylingów. Zam. w Wiedniu pod adresem TOBORSTR. 11/14. Pozostaje ona w bliskich kontaktach z baronem DRESCHEM, u którego będzie również tw. Wym. wykazuje duże zainteresowanie Polską. Wiele czasu podczas poprzedniego pobytu tw u niego poświęcał na wypytywanie go na tematy społeczno-gospodarcze Polski. Wypytywał o reformy gospodarczej, stosunek do niej różnych grup społecznych. Dobrze orientuje się w sprawach polskich, szczególnie gospodarczych. Razem z DRESCHEM mieszka Henryk FORSTER – obecnie emeryt, który był tłumaczem gen. Siwickiego podczas jego wizyty w Austrii. Tw kontaktuje się również z Henrykiem WÓJCIKIEM – uciekinierem z Polski (wyjechał nielegalnie, nie chciał podać sposobu wyjazdu), który przebywał w obozach dla uchodźców na terenie Austrii, a następnie wyjechał do USA. Po kilkumiesięcznym pobycie w USA powrócił do Austrii. Podczas ostatniego pobytu tw w Austrii, Wójcik żywo interesował się polskimi problemami. Tw „Stefan w okresie lipiec-sierpień br. dysponował będzie samodzielnym mieszkaniem w Wiedniu jak również samochodem Marii Dominowskiej, co umożliwi mu podróże po terytorium Austrii. W związku z powyższym zamierzamy zlecić tw zadania rozpoznawczo-ustaleniowe zmierzające do rozpoznania środowisk w których będzie przebywał. W celu efektywnego wykorzystania sygnalizowanego wyjazdu proszę o sprecyzowanie zadań, które źródło mogłoby realizować na zlecenie Waszego Wydziału.
Współpraca z tw ps. „Stefan” została zakończona 23.07.1990 roku z powodu zmiany sytuacji społeczno-politycznej w kraju i reorganizacją MSW, a jego akta 30.07.1990 roku zostały złożone w archiwum Wydz. „C” WUSW w Siedlcach.
W archiwach IPN znajdują się 172 kart dokumentów dotyczących jego osoby. Klauzula tajności z jego akt została zdjęta 27.07.2016 roku.
opracował: Tomasz Olko
Inwentarz archiwalny IPN
Nr rejestracyjny: WUSW Siedlce 7670/1985
- IPN Lu 300/4439 Akta personalne członka ORMO: Jan Solski, imię ojca: Stefan, ur. 01-08-1946 r. (Dokumentacja aktowa)
- IPN Lu 554/40/D Teczka personalna tajnego współpracownika pseudonim „Stefan”, prowadzona przez Wydział III KMO m.st. Warszawy w latach 1968-1970 oraz przez Wydział II WUSW w Siedlcach w latach 1985-1990. Materiały dotyczące: Jan Solski, imię ojca: Stefan, ur. 01-08-1946 r. (Mikrofilm diazo)
- IPN Lu 554/40/J Teczka personalna tajnego współpracownika pseudonim „Stefan”, prowadzona przez Wydział III KMO m.st. Warszawy w latach 1968-1970 oraz przez Wydział II WUSW w Siedlcach w latach 1985-1990. Materiały dotyczące: Jan Solski, imię ojca: Stefan, ur. 01-08-1946 r. (Mikrofilm jacket)
- IPN Lu 555/41 t. 1 Teczka personalna tajnego współpracownika pseudonim „Stefan”, prowadzona przez Wydział III KMO m.st. Warszawy w latach 1968-1970 oraz przez Wydział II WUSW w Siedlcach w latach 1985-1990. Materiały dotyczące: Jan Solski, imię ojca: Stefan, ur. 01-08-1946 r. (Dokumentacja aktowa)
- IPN Lu 555/41 t. 2 Teczka pracy tajnego współpracownika pseudonim „Stefan”, prowadzona przez Wydział II WUSW w Siedlcach w latach 1985-1990. Materiały dotyczące: Jan Solski, imię ojca: Stefan, ur. 01-08-1946 r. (Dokumentacja aktowa)
Katalog Biuletynu Informacji Publicznej IPN
Zbiór Zastrzeżony IPN
Akta Jana Solskiego, tajnego współpracownika pseudonim „Stefan” były ukrywane przez służby specjalne III RP w Zbiorze Zastrzeżonym IPN pod sygnaturą akt: IPN BU Z/002003/43 i IPN BU Z/001803/44.