Chilarska Ewa TW Małgorzata

Chilarska Ewa c. Piotra ur. 26.10.1957 IPN Lu 00419/131 TW ps. „Małgorzata” nr rej. 3759 Siedlce WSR-P

Mieszkanka Ostrołęki. Wykształcenie średnie ogólne. Studentka II roku filologii rosyjskiej w Wyższej Szkoły Rolniczo-Pedagogicznej w Siedlcach, mieszkająca w DS. nr. 3 w Siedlcach. Do współpracy z SB zwerbował ją 29.04.1978 r. st. sierż. Jerzy Zawistowski st. insp. Wydz. III KW MO w Siedlcach. Własnoręcznie napisała oświadczenie o podjęciu współpracy przyjmując pseudonim konspiracyjny „Małgorzata”. Celem pozyskania było zapewnienie dopływu informacji do Sprawy Obiektowej kryptonim „Sorbona” i Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego istniejącego przy WSR-P. Z czynnej sieci agenturalnej siedleckiej SB została wyeliminowana 25.07.1978 roku z powodu reorganizacji kierunków studiów na WSR-P i przeniesienia się w celu kontynuacji nauki do innego regionu Polski. Akta dotyczące jej osoby zostały przekazane do archiwum Wydziału „C” WUSW w Sielcach z zaliczeniem Teczki Personalnej do kategorii B-30 a Teczki Pracy do kategorii B-15. W okresie tej krótkiej współpracy (trzy miesiące) odbyto z nią 7 spotkań, z których uzyskano 7 informacji operacyjnych, z czego 2 napisała własnoręcznie.

W archiwach IPN znajduje się 61 dokumentów dotyczących jej osoby.

opracował: Tomasz Olko

Dokumenty:

  • IPN Lu 00419/131 Chilarska Ewa TW ps. Małgorzata - notatka informacyjna, oświadczenie zachowania tajemnicy, plan opracowania kandytata na tw ps. „Ewa”, raport z pozyskania nr rej. 3759 ps. „Ewa” na tajnego współpracownika, oświadczenie o współpracy z SB (7,6 MB)

Inwentarz archiwalny IPN

Nr rejestracyjny: KWMO Siedlce 3759/1978

 

  • IPN Lu 00419/131 Teczka personalna tajnego współpracownika pseudonim "Małgorzata" prowadzona w 1978 r. przez Wydział III KWMO w Siedlcach. Materiały dotyczące: Ewa Chilarska, imię ojca: Piotr, ur. 26-10-1957 r. (Dokumentacja aktowa)

Komentarze


Zostaw komentarz