Kęsik Józef informator „Przyjaciel”

Kęsik Józef s. Antoniego ur.14.06.1916 r. IPN Lu 00419/243 informator ps. „Przyjaciel” Górki gm. Ruda Talubska pow. Garwolin

Mieszkaniec miejscowości Górki gmina Ruda Talubska powiat Garwolin. Wykształcenie 7 klas szkoły powszechnej. Zatrudniony na stacji PKP w Rudzie Talubskiej. Do współpracy z UB zwerbował go na podstawie pobudek ideowych 19.07.1949 roku starszy referent Referatu Kolejowego PUBP w Garwolinie Koprowski Eugeniusz. Własnoręcznie napisał zobowiązanie o podjęciu współpracy przyjmując pseudonim konspiracyjny „Przyjaciel”. Celem pozyskania miało być rozpracowywanie zawiadowcy stacji Ruda Talubska - Turalskiego. W jego charakterystyce pracy możemy przeczytać między innymi: (zachowano oryginalną pisownię)

W czasie współpracy dał 22 doniesienia agenturalne lecz nie dał żadnego doniesienia o wrogich przejawach zawiadowcy Turalskiego, a wykorzystywany był do ustalania miejsca ukrywającego się w pobliżu tego obiektu Nowaczyńskiego Mariana w związku z czym dał sześć doniesień o jego ustalonych melinach przy pomocy których bandyta ten został schwytany. Dalej ona dał dwa cenne doniesienia o współpracy z niemcami Szczepańskiego Stanisława zam w pobliżu obiektu. Że w/w dawał prawdziwe materiały potwierdzono to przesłuchaniem świadków, jak i po ujęciu bandyty Nowaczyńskiego. Lecz w/w nie jest chętny do współpracy, często zrywa spotkania, dane przez niego materiały są wyciągane podczas spotkania. Z uwagi na to że w/w inf. ps. „Przyjaciel” obecnie posiada możliwości rozpracowania kolejarza Ryszarda Malinowskiego podejrzanego o posiadanie nielegalnej broni pistoletu, gdyż styka się z nim w miejscu pracy, jak również ma możliwości ujawniania wrogich przejawów na obiekcie st. P.K.P Ruda Talubska i zabezpieczenia nam tegoż obiektu przed wrogimi przejawami należy w/w należy pozostawić w sieci agenturalno-inf. ref. VIII P.U.B.P w Garwolinie.

07.05.1954 r. wystawiono wniosek o wyeliminowanie jego osoby z czynnej sieci informatorów gdyż został członkiem partii a na rezydenta się nie nadaje z powodu niskiego poziomu intelektualnego. W przyszłości może być wykorzystywany jako kontakt poufny.

W archiwach IPN znajduje się 17 dokumentów dotyczących jego osoby.

opracował: Tomasz Olko

Inwentarz archiwalny IPN

Nr rejestracyjny: PUBP Garwolin 41406/1/1949, KWMO Siedlce 2774/1977

  • IPN Lu 00419/243 Teczka personalna informatora pseudonim "Przyjaciel" prowadzona przez PUBP w Garwolinie w latach 1949-1954. Materiały dotyczące: Józef Kęsik, imię ojca: Antoni, ur. 14-06-1916 r. (Dokumentacja aktowa)
  • IPN Lu 00419/894 Teczka personalna kontaktu operacyjnego pseudonim "Przyjaciel" prowadzona w latach 1977-1981 przez Wydział IV KWMO w Siedlcach, dotycząca: Józef Kęsik, imię ojca: Antoni, ur. 14-06-1916 r. (Dokumentacja aktowa)

Komentarze


Zostaw komentarz