Kędzierski Henryk informator Edward

Kędzierski Henryk s. Franciszka ur. 13.01.1922 IPN Lu 00419/304 informator ps. „Edward” Garwolin

Mieszkaniec Garwolina. Wykształcenie 4 klasy szkoły powszechnej. W jego charakterystyce pracy wystawionej 24.09.1954 roku przez st. referenta PUBP w Garwolinie możemy między innymi: (pisownia oryginalna)

Inf. „Edward” zawerbowany został w dniu 21.IX1949r. na podstawie uczuć patriotycznych w celu rozpracowania kupców i spekulantów na terenie Garwolina. W okresie współpracy z P.U.B.P. na umówione spotkania przychodził, lecz zadań mu powierzonych niewykonywał, lub wykonanie ich było powierzchowne. Charakteryzując osoby handlujące na zewnątrz starał się ich stawiać w jak najlepszym świetle. Ponadto sam nieraz wiązał się w transakcji spekulacyjnej ze spekulantami mając na celu zarobkowania na materiałach deficytowych których w pewnym okresie przejściowym odczuwało się brak. Inf. „Edward” u miejscowego społeczeństwa uchodzi za anormalnego a u spekulantów w ogóle niema zaufania. Do chwili obecnej prowadzi kiosk z gazetami przytym posiada zezwolenie na sprzedaż papierosów i owoców. Analizując otrzymane materiały od w/w inf. Za okres współpracy z nim nie przedstawiają żadnych korzyści operacyjnych a sam inf. nie przedstawia żadnej przydatności w pracy operacyjnej na obecnym etapie. Wobec powyższych stwierdzonych faktów proponuję wyeliminować z sieci agent informacyjnej.

W archiwach IPN znajduje się 13 dokumentów dotyczących jego osoby w tym własnoręcznie napisane i podpisana zobowiązanie o podjęciu współpracy z UB.

opracował: Tomasz Olko

Inwentarz archiwalny IPN

 

  • IPN Lu 00419/304 Teczka personalna informatora pseudonim "Edward" prowadzona przez PUBP w Garwolinie w latach 1948-1954 r. Materiały dotyczące: Henryk Kędzierski, imię ojca: Franciszek, ur. 13-01-1922 r. (Dokumentacja aktowa)

Komentarze


Jaka jest suma 3 i 1?