Boratyński Jan inf. Anielowski

Boratyński Jan s. Piotra ur. 12.05.1917 r. IPN Lu 00419/296 TW ps. „Anielowski” Anielów pow. Garwolin

Rolnik ze wsi Anielów w powiecie garwoliński. Do współpracy z PUBP w Garwolinie został zwerbowany 19.02.1945 r. Na tę okoliczność napisał własnoręcznie zobowiązanie następującej treści: (zachowano oryginalną pisownię)

Zobowiązanie

Ja Boratyński Jan współ-pracownik Resortu Bezpieczeństwa Publicznego Zobowiązuję się wiernie służyć Sprawie Wolnej Niepodległej Polski. Zdecydowanie zwalczać będę wszystkich Wrogów demokraci, wykonywać bede wszystkie obowiązki sumiennie. Tajemnice służbowe dotrzymywać i nigdy jej nie zdradzę. Wrazie rozgłoszenia wiadomych mnie tajemnic będe surowo karany według prawa. Oczym zostałem z góry uprzedzony. Dla ścisłej konspiracji doniesienia zobowiązuję się podpisywać pseudonimem.

Pseudonim (Anielowski).

Żelechów dnia 19 II-45 r.

podpis Boratyński Jan

Współpracę z TW ps. „Anielowski” zakończono 04.06.1956 r. wydając na tę okoliczność stosowne postanowienie. Treść postanowienia poniżej: (pisownia oryginalna)

Garwolin 4 VI 1956 r.

Postanowienie o złożeniu materiałów w archiwum na ob. Boratyński Jan s. Piotra i Heleny z d. Jastrzębska ur. 12 V 1917 r. Anielów, rolnik, bezpartyjny zam. Anielów.

W/w w czasie okupacji pracował na małym gospodarstwie i trudnił się Handlem, należał do org B.Ch. Po wyzwoleniu ujawnił się i od tej pory pracuje na gospodarstwie oraz trudni się Handlem, wrogo nie wystepuje. Obecnie prowadzi gospodarstwo oraz dorabia jako robotnik. Opinia dobra.

Wniosek Materiał zniszczyć w/w obecnie pracuje na gospodarstwie, wrogo nie działa. Opinia dobra. Kartę E-14 wycofać z kartoteki. P.U. ds. B.P. Garwolin Certa H.

W archiwach IPN znajdują się 4 karty dokumentów dotyczących jego osoby.

opracował: Tomasz Olko

Dokumenty:

  • IPN Lu 00419/296 Boratyński Jan inf. ps. Anielowski - zobowiązanie do współpracy z UB (3,3 MB)

Komentarze


Prosimy obliczyć 6 plus 9.