Walaszczyk Marian TW „Marian ”
Marian Walaszczyk s. Ludwika ur. 20.12.1922 r. w Kraszowicach, IPN Lu 00423/43 TW ps. „Marian” nr rej. 1189 i 3320 Cegłów k. Mińska Mazowieckiego.
Mieszkaniec miejscowości Cegłów k. Mińska Mazowieckiego. Wykształcenie średnie ogólnokształcące. Członek PZPR. Zatrudniony na stanowisku naczelnika poczty w Cegłowie. Od września 1952 roku zastępcy naczelnika w OUPT w Mińsku Mazowieckim a następnie od września 1964 zastępcy naczelnika w OUPT w Siedlcach. W 1967 r. został naczelnikiem Okręgowego Urzędu Pocztowo-Telekomunikacyjnego w Siedlcach a od czerwca 1975 roku dyrektorem Wojewódzkiego Urzędu Poczty.
Z analizy dokumentów zawartych w teczce personalnej TW ps. „Marian” możemy się dowiedzieć, iż Marian Walaszczyk w miejscu pracy cieszy się opinią dyrektora nadużywającego swoje kompetencje. Pracownikom OUPT zleca dodatkowe prace, które nie są związane z obowiązkami służbowymi (np. mycie prywatnego samochodu dyrektora, czy zleca przewożenie materiałów samochodem służbowym na prywatne cele). W miejscu zamieszkania jest nielubiany przez ogół społeczeństwa osady Cegłów. Otrzymuje duże dochody z nieoficjalnych źródeł poprzez firmy zarejestrowane przez podstawione osoby tzw. „słupy” (Wytwórnia Wód Gazowanych w Cegłowie, Wytwórnia Materiałów i Prefabrykatów Budowlanych w Mrozach, Ferma kurza w Posiadałach).
31.10.1961 r. został pozyskany do współpracy w charakterze „pracownika zaufanego” wydziału „W” służby bezpieczeństwa. Pozyskania dokonał na zasadzie dobrowolności kpt. T. Galiszewski zastępca naczelnika Wydz. „W” KWMO w Warszawie. Już wcześniej wspomagał on służbę bezpieczeństwa informacjami, jako „kontakt poufny”. W trakcie rozmowy pozyskaniowej Marian Walaszczyk oświadczył:
Towarzysze jest to moim obowiązkiem pomagać organom Bezpieczeństwa. Co tylko będzie Wam potrzeba to wszystko załatwię. Nadmienił, że szefowi Bezpieczeństwa przez okres kilku lat wynosił korespondencję i był z tego bardzo dumny.
Własnoręcznie napisał zobowiązanie o podjęciu współpracy ze służbą bezpieczeństwa i przyjął pseudonim konspiracyjny „Marian”.
W charakterystyce pracy TW ps. „Marian”, którą wystawił 15.06.1986 r. ppłk. E. Serwa naczelnik Wydz. „W” WUSW w Siedlcach możemy między innymi przeczytać:
Tajny współpracownik ps. „Marian” mimo podeszłego wieku i nabyciu praw emerytalnych nadal pełni funkcję dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Poczty w Siedlcach, w związku, z czym w dalszym ciągu wykorzystywany jest przez Sł. Bezp. do zabezpieczenia pracy „W”. Pod koniec 1987 roku osiągnie 65 lat życia i prawdopodobnie po tym okresie będzie chciał przejść na emeryturę /zgodnie z resortowymi przepisami dot. osiągnięcia uprawnień emerytalnych/. Obecnie posiadane uprawnienie emerytalne wynika z karty kombatanckiej. Mimo powyższych okoliczności w dalszym ciągu jest nadal aktywny tak zawodowo jak i społecznie. Kierowany przez niego Urząd jest jednym z lepie pracujących w Okręgowej Warszawskiej Dyrekcji Poczty, a na niektórych odcinkach nawet w skali kraju. W szczególności bardzo dobre wyniki Urząd osiąga na odcinku inwestycyjnym. Każdego roku oddawanych jest w tut. województwie po kilka nowych obiektów pocztowych. W tej dziedzinie tut. Urząd był wzorem do naśladowania dla innych WUP w kraju. T.W. „Marian” aktywnie działa społecznie, w szczególności w ZBOWiD, jest prezesem koła tej organizacji w miejscu zamieszkania, oraz członkiem władz wojewódzkich. Jeśli chodzi o współpracę ze Sł. Bezp. to nadal jest bardzo zaangażowany, jest on długoletnim współpracownikiem, o dużym doświadczeniu i poglądy jego na kwestię współpracy nie uległy zmianie. Nadal widzi on potrzebę pomocy Sł. Bezp. w realizacji jej zadań. Wszystkie stawiane mu zadania do wykonania wykonuje bez zastrzeżeń i w pełni przestrzega konspirację współpracy.
Reprezentuje odpowiedni poziom ideowo-moralny i właściwy punkt widzenia odnośnie obecnej rzeczywistości. Stwarza odpowiedni klimat do działalności wszelkich organizacji społeczno-politycznych w kierowanym przez niego Urzędzie. Tut. WUP był jednym z pierwszych w województwie, w którym powstały odrodzone związki zawodowe.
Spotkania z t.w. ps. „Marian” odbywają się przeważnie raz w miesiącu lub częściej, w zależności od potrzeby służby. Najczęściej odbywają się w lokalu LK „Gondola” lub jego gabinecie, przy zachowaniu pełnej konspiracji.
W trakcie tych spotkań omawiane są najczęściej następujące sprawy:
- – sprawy organizacyjno-kadrowe komórek WUP świadczących bądź mających świadczyć usługi na rzecz Sł. Bezp.
- – zapoznawanie się z przepisami resortu łączności regulujących pracę poczty.
- – konspiracja współpracy i przestrzeganie tajemnicy państwowej i służbowej.
Charakteryzowany wynagradzany jest kwotą 4.500 złotych miesięcznie. Za dobrą współpracę otrzymał już szereg odznaczeń resortowych. Posiada również odznaczenia państwowe z Krzyżem Oficerskim włącznie.
Plan wykorzystania tw. w dalszej współpracy
- – uzgadnianie spraw kadrowych i organizacyjnych dot. rozdzielni UPT – Siedlce 2, działu rewizji i kontroli WUP oraz urzędów pocztowych, w których ewentualnie prowadzona będzie doraźnie praca „W”;
- – czuwanie nad prawidłowym realizowaniem zadań przez sieć t.w. pozyskanej do współpracy bezpośredniej i natychmiastowe sygnalizowanie nam o wszelkich negatywnych zjawiskach;
- – zwracanie uwagi na zachowanie się w miejscu pracy i zamieszkania całej sieci pozyskanej dla potrzeb „W” i przestrzeganie przez nią zasad konspiracji współpracy;
- – przekazywanie planów pracy komisji lotnych oraz prowadzonych kontroli tak z ramienia WUP jak i jednostek nadrzędnych w komórkach WUPu bezpośrednio realizujących zadania na rzecz pionu „W”;
- – przekazywanie do rozpoznania nowych przepisów resortowych dot. pracy poczty;
- – w przypadkach koniecznych – zbieranie i przekazywanie informacjo społeczno-politycznej i ekonomicznej.
Współpraca została zakończona 24.10.1988 r. z powodu zgonu tajnego współpracownika. W archiwach IPN znajduje 537 kart dokumentów dotyczących jego osoby w tym kilkaset własnoręcznie pisanych pokwitowań odbioru pieniędzy z rąk funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa w ramach wynagradzania za współpracę z SB.
opracował: Tomasz Olko