Rozbicki Ireneusz TW „Janusz”
Ireneusz Arkadiusz Rozbicki s. Feliksa ur. 02.01.1946 r. w Błoniach Dużych, sygn. akt: IPN Lu 00423/45, TW „Janusz” nr rej. WUSW 6878/1983, Sokołów Podlaski.
Z zawodu kierowca. Właściciel prywatnej taksówki osobowej TAXI w Sokołowie Podlaskim. Funkcjonariuszami prowadzącymi TW ps. „Janusz” byli plut. Mieczysław Skłodowski i sierż. A. Raboszuk. Z adnotacji oficera kontrolującego zapisanej na notatce służbowej z dnia 18.07.1986 r. możemy dowiedzieć się w jaki sposób esbecy współpracowali z informatorami:
We współpracy z tw należy wyszczególnić następujące elementy:
- Przed każdym spotkaniem proszę przedstawić mu do zatwierdzenia projekt zadań do wykonania przez tw.
- Dbać o prawidłową systematykę spotkań (przynajmniej 1-2 spotkania na miesiąc), wyjaśniać przyczyny nieodbytych spotkań.
- Zadaniować tw zgodnie z jego możliwościami operacyjnymi.
- Szkolić tw pod względem zachowania konspiracji współpracy a także wynagradzać za przekazywanie ciekawszych informacji
Do zadań tajnego współpracownika ps. „Janusz” należało:
- Zbieranie oraz przekazywanie informacji na temat komentarzy społeczeństwa odnośnie sytuacji społeczno-politycznej.
- Rozpoznanie i informowanie o osobach podejmujących działalność antypaństwową (byli działacze „Solidarności”, typu kolportaże literatury bezdebitowej, nielegalne zgromadzenia itp.
- Zbieranie informacji odnośnie postępujących podwyżek cen na artykuły żywnościowe, budowlane itp.
- Przekazywanie informacji ze swojego środowiska, dotyczących i powodujących niezadowolenia wśród kierowców taxi.
- Zbierać i przekazywać informacje o przestępstwa typu kryminalnego, niegospodarność, spekulacja, łapownictwo itp.
- W miarę możliwości zbierać informację na temat kleru, jego wypowiedzi nie związanych z działalnością kościoła.
Po zmianie rządu w 1988 roku Ireneusz Rozbicki przekazywał funkcjonariuszowi SB uwagi pasażerów taksówki na temat ostatnich wydarzeń w kraju:
- Zmiana rządu nie zmieni sytuacji w kraju.
- Nowy rząd, to będą ludzie o podobnym toku myślenia do rządu Messnera.
- Rząd nie zmieni sytuacji w kraju, dopóki partia będzie decydować o wszystkim.
- Barierą ograniczającą rozwój w naszym kraju jest zbyt duży wpływ Związku Radzieckiego na blok krajów socjalistycznych a w szczególności na Polskę.
W teczce pracy brak jest charakterystyki TW „Janusz”, ale z opisów donosów można wywnioskować, że był cenionym informatorem. W 1989 roku został przekazany do dalszej współpracy z sokołowską milicją. Z ostatniej notatki służbowej z dnia 10.05.1989 r. sporządzonej przez st. sierż. A. Raboszuka dowiadujemy się:
W rozmowie oświadczyłem tw, że obecnie wynikła taka potrzeba, aby udzielał on informacji innej osobie a mianowicie z pionu MO. Omawiając z nim sposób w jaki miałaby się odbyć zmiana osoby z nim współpracującej oraz zmiana ewentualnie charakteru współpracy, dopasowana do potrzeb milicji. Tw oświadczył, że wolałby nie zmieniać osoby współpracującej, a jeżeli miałoby to nastąpić, to życzyłby sobie, aby w przyszłości rozmawiać z por. T. Zaklickim ewentualnie chor. A. Wojewódzkim. Jako powód podał, że zna te osoby od dawna z prywatnych kontaktów i nie będzie czuł się skrępowany.
Potwierdza to wpis w dzienniku rejestracyjny WUSW Siedlce z dnia 31.10.1989 r.:
Podjęty przez pion MO RUSW w Sokołowie Podlaskim nr 21/1383.
W archiwum IPN brakuje teczki personalnej TW ps. „Janusz”, która została przekazana Milicji Obywatelskiej w Sokołowie Podlaskim. Teczka pracy też jest wybrakowana. Brakuje donosów TW z okresu współpracy z plut. Mieczysławem Skłodowskim (lata 1983-86) oraz charakterystyki TW. Wg. Pierwotnej paginacji brakuje kart od 8 do 39.
W archiwum IPN, w teczce pracy TW ps. „Janusz” zachowało się 70 kart dokumentów dotyczących jego osoby.
opracował: Leszek Andrzejewski