Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Okolicznościowy stempel Poczty Polskiej oraz bloczek wydany z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Okolicznościowy stempel oraz bloczek wydany z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ustanowiony przez Sejm 14 listopada 2007 roku. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. W dniu tym obchodzimy wspomnienie wszystkich zamordowanych w Katyniu, Miednoje, Charkowie, Bykowni i innych miejscach przez NKWD.

"W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r." - czytamy w uchwale Sejmu.

 

Poniżej galerie zdjęć z obchodów rocznic posadzenia Dębu Pamięci dla uhonorowania Władysława Koślacza zamordowanego strzałem w tył głowy przez NKWD w Twerze w 1940 roku.

 

78. rocznica Zbrodni Katyńskiej

77. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Hotelik Siedlce 12 kwiecień 2017 r.

Dziś, 12 kwietnia 2017 roku o godz. 8:15 przed Dębem Pamięci Władysława Koślacza przy Hoteliku, zaingerowano obchody 77. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Siedlcach. Przedstawiciele Rodziny Katyńskiej w Siedlcach oraz młodzieży z Publicznego Gimnazjum nr 3 w Siedlcach złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą pamiątkową. Następnie o godz. 9:00 w kościele pw. Św. Stanisława BM, biskup siedlecki Kazimierz Gurda odprawił Mszę Św. w intencji Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz wszystkich pomordowanych przez NKWD. Po mszy, ok. godz. 10:00 rozpoczęły się uroczystości z udziałem władz miasta Siedlce i pocztów sztandarowych siedleckich szkól oraz instytucji, pod Tablicą Katyńską na Ścianie Pamięci kościoła pw. Św. Stanisława BM.

  • hymn państwowy
  • odczytanie Siedleckiej Listy Katyńskiej
  • wystąpienie Prezydenta Miasta Siedlce
  • złożenie kwiatów, zapalenie zniczy pod Tablicą Katyńską, Pomnikiem Sybiraków oraz tablicą upamiętniającą 16 żołnierzy podziemia niepodległościowego zamordowanych w nocy z 12/13 kwietnia 1945 r. przez funkcjonariusz PUBP w Siedlcach

Następnie uroczystości przeniosły się na Cmentarz Centralny gdzie złożono kwiaty pod Krzyżem Katyńskim oraz na grobie „Szesnastu”.

 

zdjęcie nr 131, 137, 140 i 141 fot. Jerzy Cabaj UM Siedlce

76. rocznica Zbrodni Katyńskiej

75. rocznica Zbrodni Katyńskiej

74. rocznica Zbrodni Katyńskiej

73. rocznica Zbrodni Katyńskiej

72. rocznica Zbrodni Katyńskiej

71. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Artykuły powiązane tematycznie


Ten artykuł znaleziono szukając poniższych fraz:

rocznica zbrodni katyńskiej

  • 13 kwietnia dzień pamięci ofiar zbrodni katyńskiej
  • katyń rocznica
  • ofiary zbrodni katyńskiej
  • rocznica katynia
  • ofiary katynia

Prosimy dodać 8 i 6.