Prokurat Andrzej TW „Zbyszek”
Andrzej Marian Prokurat s. Mariana ur. 18.10.1945 r., IPN Lu 00419/1203 i IPN Lu 00414/383 TW ps. ”Zbyszek” nr. rej. KWMO Siedlce 6443/1982, Zbuczyn k. Siedlec.
Mieszkaniec miejscowości Zbuczyn koło Siedlec. Wykształcenie średnie o specjalności technik leśnik. Zatrudniony w Wojewódzkiej Spółdzielni Budownictwa Wiejskiego w Siedlcach na stanowisku specjalisty ds. zaopatrzenia. Były działacz Zarządu Gminnego NSZZ Solidarność RI w Zbuczynie. Do współpracy ze służbą bezpieczeństwa zwerbował go na zasadzie dobrowolności 23.09.1982 roku por. Sławomir Łysiak kier. Sekcji VIII Wydz. IV WUSW w Siedlcach. Własnoręcznie napisał zobowiązanie o podjęciu współpracy przyjmując pseudonim konspiracyjny „Zbyszek”. Donosił na swoich kolegów z Solidarności m.in. na: Wysokińskiego Jerzego, Pogonowskiego Józefa, Cisak Waldemara, Pilich Jana, Cisak Teresę, Prokopiak Antoniego, Jakubowskiego Ryszarda, Wojciechowskiego Jana.
Jakie informacje przekazywał w donosach do SB, można dowiedzieć się m.in. z notatek służbowych sporządzonych przez oficera prowadzącego por. Sławomira Łysiaka
Źródło tw ps. „Zbyszek”
przyjął por. S. Łysiak
dnia 23.09.82 r. godz. 1200Siedlce, dnia 24.09.82 r.
Tajne spec. znaczeniaNOTATKA SŁUŻBOWA
z odbytego spotkania z tw ps. „Zbyszek”
Działacze byłego związku „Solidarność” na terenie Zbuczyna mimo stanu wojennego w kraju nie zaniechali prowadzenia działalności związkowej. W dalszym ciągu organizują nielegalne zebrania w których zapoznają się z literaturą wydawaną przez podziemie Solidarności oraz podejmują próby jej kolportażu wśród rolników z tego terenu. Do najaktywniejszych działaczy w tym rejonie należą: Wysokiński Jerzy zam. Pogonów, Pogonowski Józef zam. Pogonów, Cisak Waldemar zam. Krzesk Nowy, Pilich Jan zam. Zbuczyn – właściciel prywatnego zakładu elektrycznego w Zbuczynie, Teresa Cisak zam. Krzesk Nowy. Do grupy tych działaczy należał też Antoni Prokopiak zam. Krzesk Nowy do którego często przyjeżdżały samochodami osobowymi różne nieznane bliżej tw osoby, które przebywały w mieszkaniu Prokopiaka niejednokrotnie do późnych godzin nocnych.
Od chwili internowania Prokopiaka aktywność tej grupy wydatnie zmniejszyła się, niemniej jednak odbywają oni w dalszym ciągu zebrania i kontaktują się z nimi różne osoby, które przyjeżdżają samochodami osobowymi o różnych rejestracjach.
Przed zatrzymaniem Prokopiaka kolportażem nielegalnej literatury zajmował się Wysokiński zam. Pogonów. Podczas przeprowadzonego w miesiącu kwietniu br. przeszukania zabudowań należących do Wysokińskiego przez funkcjonariuszy KWMO w Siedlcach, […] nie znaleziono u niego żadnych pism i ulotek kolportowanych przez podziemie Solidarności. Powyższe materiały miał wówczas schowane w kołach w samochodzie i ciągniku, których to pojazdów nie przeszukano. Wysokiński po tym przeszukaniu rozmawiał z tw i wyraził się do niego w ten sposób „że gdyby znaleźli milicjanci te materiały które miał w ciągniku i samochodzie to na pewno podzieliłby los Prokopiaka i byłby już internowany”.
W jego charakterystyce, którą wystawił 28.04.1986r. czytamy:
W okresie współpracy odbyto z tw 17 spotkań, podczas których przekazał 34 informacje. Przekazane informacje dotyczyły byłych aktywistów Solidarności z terenu gminy Zbuczyn, problematyki rolnej oraz działalności politycznej kleru. Treść informacji została wykorzystana do rozpoznania operacyjnego rejonu gminy Zbuczyn, problematyki rolnej, oraz codziennych meldunków przesyłanych do Dep. IV MSW. W listopadzie 1984 r. tw wręczono nagrodę rzeczową o wartości 2050 zł. Poza tym jednym przypadkiem nie był więcej wynagradzany. Ostatnie spotkanie z tw. odbyto 15 lutego 1985 r., Ponieważ zostałem przeniesiony na inne stanowisko służbowe zaproponował tw współpracę z innym funkcjonariuszem SB na dotychczasowych zasadach. Tw ps. „Zbyszek” nie wyraził na to zgody. Gdy próbowałem go przekonać oświadczył kategorycznie, że taka ewentualność w ogóle nie może wchodzić w rachubę, gdyż on nigdy nie podejmie współpracy z innym funkcjonariuszem. Gdy w dalszym ciągu nalegałem, powiedział, że on nie zmieni swojego stanowiska i dalsza dyskusję na ten temat uważa za bezprzedmiotową.
W związku z niemożliwością dojścia do kompromisu z TW ps. „Zbyszek” 06.06.1986 roku złożono wniosek o wyeliminowanie jego osoby z czynnej sieci agenturalnej siedleckiej służby bezpieczeństwa. Ostatecznie 10.09.1986 roku został wyeliminowany z sieci agenturalnej a jego akta zostały złożone w archiwum Sekcji „C” WZO WUSW w Siedlcach.
W archiwach IPN znajdują się 41 stron dokumentów w teczce personalnej i 33 strony w teczce pracy dotyczące jego osoby.
opracował: Tomasz Olko, Leszek Andrzejewski
Dokumenty:
- IPN Lu 00419/1203 t. 1 Andrzej Prokurat tajny współpracownik „Zbyszek” - Teczka personalna tajnego współpracownika: notatka służbowa, kierunkowy plan wykorzystania TW ps. „Zbyszek” (0,9 MB)
- IPN Lu 00419/1203 t. 2 Andrzej Prokurat tajny współpracownik „Zbyszek” - Teczka pracy tajnego współpracownika: wykaz osób, kierunkowy plan wykorzystania TW ps. „Zbyszek”, donosy TW ps. „Zbyszek” (1,8 MB)
Inwentarz archiwalny IPN
Nr rejestracyjny: KWMO Siedlce 6443/1982
- IPN Lu 00414/383/D Teczka personalna tajnego współpracownika pseudonim: "Zbyszek" prowadzona w latach 1982-1986 przez Wydział IV/VI KWMO/WUSW w Siedlcach, dotycząca: Andrzej Prokurat, imię ojca: Marian, ur. 18-10-1945 r. (Mikrofilm diazo)
- IPN Lu 00414/383/J Teczka personalna tajnego współpracownika pseudonim: "Zbyszek" prowadzona w latach 1982-1986 przez Wydział IV/VI KWMO/WUSW w Siedlcach, dotycząca: Andrzej Prokurat, imię ojca: Marian, ur. 18-10-1945 r. (Mikrofilm jacket)
- IPN Lu 00419/1203 t. 1 Teczka personalna tajnego współpracownika pseudonim: "Zbyszek" prowadzona w latach 1982-1986 przez Wydział IV/VI KWMO/WUSW w Siedlcach, dotycząca: Andrzej Prokurat, imię ojca: Marian, ur. 18-10-1945 r. (Dokumentacja aktowa)
- IPN Lu 00419/1203 t. 2 Teczka pracy tajnego współpracownika pseudonim: "Zbyszek" prowadzona w latach 1982-1986 przez Wydział IV/VI KWMO/WUSW w Siedlcach, dotycząca: Andrzej Prokurat, imię ojca: Marian, ur. 18-10-1945 r. (Dokumentacja aktowa)
Ten artykuł znaleziono szukając poniższych fraz:
TW Zbyszek
- Andrzej Prokurat
- Teczka personalna tajnego współpracownika
- tajny współpracownik
- Teczka SB
- TW w PRL-u